домашни звезди

СИЛАТА ЕУ МЛАДИТЕ со винил диџеј сет на светски познатата КТ (Лондон) во клубот Минус Еден

Оваа сабота, на 16 март, точно на полноќ, во ноќниот клуб Минус Еден, во рамки на платформата СИЛАТА ЕУ МЛАДИТЕ, пред скопските љубители на електронската музика ќе настапи со диџеј сет КТ од Лондон, Велика Британија. По низата успешни музички настани на платформата на која со настапи во живо досега …

Повеќе »

Брега со порака до македонската публика: На 23 март кој нема да полуди, тој не е нормален!

„Здраво на сите во Македонија, јас сум Горан Бреговиќ. На 23 март во СЦ „Јане Сандански” ќе свирам добар концерт со мојот Оркестар за свадби и погреби. Ќе биде забавно, ќе свирам сешто – и ново и старо, ќе биде лудо – ‘Кој нема да полуди, тој не е нормален'”, …

Повеќе »

Актерот Тони Михајловски е добитник на актерската награда за животно дело „Петре Прличко“ за 2024 година

Актерот Тони Михајловски е добитник на наградата за животно дело „Петре Прличко“ за 2024 година. Ваква одлука донесе жири комисијата сосатвена од актерите Слободанка Чичевска, Фаик Мефаилоски и Благојчо Стојанов. Наградата ќе биде врачена во рамки на фестивалот на комедија „5ре“ кој ќе се одржи од 20 до 31 март. …

Повеќе »

Сеќавање: На денешен ден пред 7 години почина нашата пејачка на изворни народни песни и доајен на македонската народна музика Вања Лазарова

Вања Лазарова-Димитрова е родена на 27 април 1930 година во с. Страцин, Кратовско. Извесно време работи во Операта при МНТ, а била член и на Државниот ансамбл на народни игри и песни „Танец“. Има испеано стотина македонски изворни народни песни, од кои најголемиот дел се снимени во продукцијата на МРТ. …

Повеќе »

Среќен роденден Весна Петрушевска !!!

Весна Петрушевска е родена на 10 март 1970 година во Скопје. Дипломира на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ на Факултетот за драмски уметности,Скопје, на отсекот за актерска игра во класата на проф. Димитрие Османли во 1992 година. Од 1993 година работи во Македонски народен театар – Скопје. Остварила бројни театарски …

Повеќе »

Лепа Брена и Здравко Чолиќ на Music Week фестивал

Сончевиот март на Копаоник и 60 отсто од скијачките капацитети кои секојдневно се во функција ќе го одбележи и претстојниот музички фестивал на кој годинава заедно ќе настапат двете најголеми ѕвезди од регионот. Осмиот по ред Music Week фестивал ќе се одржи 15 до 17 март, а Салата за настани …

Повеќе »

Македонскиот фолклор остана без уште една почитувана пејачка: Која беше Атина Апостолова?!

Македонската пејачка на народни песни Атина Апостолова е родена на 20 мај 1946 година во Скопје, дипломира на Економскиот факултет во Скопје. Таа беше македонска пејачка на народна музика. Позната е по песните Запејте мераклии, Цела вечер ќе ти пејам, Верувај ми, Усни румени, Те видов, и се заљубив, Иле …

Повеќе »

СИЛАТА ЕУ МЛАДИТЕ со концерт на Артан Лили (Белград) во МКЦ

Музичката програма на платформата СИЛАТА ЕУ МЛАДИТЕ продолжува и овој петок на 8 март со уште еден целовечерен настан кој ќе се одржи во Младинскиот културен центар. Настанот, кој почнува во 21 часот ќе обедини и претстави две сцени на современа поп и рок музика. Првата белградска, со концерт на …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на актерот Митко Апостоловски

Митко Апостоловски е роден во Битола на 7 март 1955 година. Тој беше истакнат македонски театарски, филмски и телевизиски актер. Апостоловски дипломирал на отсекот за драмски глумци на Вишата музичка школа во Скопје, потоа една година работел во Народниот театар во Битола и 15 години во Народниот театар во Куманово, …

Повеќе »