домашни звезди

Споменар: 20 кратки и интересни одговори со Горазд Китановски – Кени

Во рубриката „Споменар“ нашите познати личности одговараат на 20 кратки и интересни прашања по теркот на споменарите што беа актуелни кај тинејџерите во 80те и 90те години пред интернетот да стане главна занимација. Се надеваме дека за миг ќе ви ги „разбудиме“ најубавите спомени … Горазд Китановски – Кени е …

Повеќе »

Калиопи по синоќешната трагедија: Ова е најтажниот ден во мојата кариера…

Калиопи го откажа синоќешниот концерт откако една жена од публиката почина за време на настанот. Според медиумите, жената дошла дури од Македонија во друштво на своите пријатели и ќерката, кога и се слошило во салата. За жал, брзата помош пристигнала за кратко време, но не успеале да ја спасат. Калиопи …

Повеќе »

Трагедија на концертот на македонската пејачка Калиопи во Белград – Жена почина во салата

Македонската пејачка Калиопи вечерва требаше да одржи концерт во салата на МТС, но на самиот почеток на вечерта се одвиваше драма. Една жена, на која и се слоши на почетокот на концертот, почина во концертната сала. Жената, која на концертот дошла во придружба на нејзината ќерка и пријатели, и се …

Повеќе »

Почина Проф. м-р Жана Димчевска – беше редовен професор на Факултетот за музичка уметност и поранешен продекан за настава

Почина професорката Жана Димчевска која беше редовен професор на Факултетот за музичка уметност. Димчевска ја извршуваше и функцијата продекан за настава на ФМУ, а колегите изразија длабоко жалење: Замина нашата Проф. м-р Жана Димчевска (5.6.1956 – 4.11.2023) Со длабоко жалење ве известуваме дека по долго и тешко боледување почина нашата …

Повеќе »

Актерот Илко Стефановски ненадејно не напушти, денес ќе го прославеше 71-от роденден

Илко Стефановски е роден во Битола на 4 ноември 1952. Тој е македонски театарски и филмски глумец, првенец на Битолскиот народен театар. Стефановски во родниот град го завршил основното и средното образование. Факултетот за драмски уметности, отсек глумци во класата на проф. Илија Џувалековски го завршил во 1976 година во …

Повеќе »

Споменар: 20 кратки и интересни одговори со Марија Каева

Во рубриката „Споменар“ нашите познати личности одговараат на 20 кратки и интересни прашања по теркот на споменарите што беа актуелни кај тинејџерите во 80те и 90те години пред интернетот да стане главна занимација. Се надеваме дека за миг ќе ви ги „разбудиме“ најубавите спомени … Марија Каева, нашата пејачка, тектописец …

Повеќе »

На денешен ден бил роден македонскиот легендарен гитарист Симеон Иванов – Канго

Симеон Иванов – Канго (познат и само како Канго; 2 ноември 1951, Кочани – 26 март 2018) бил македонски рок – музичар и гитарист, поет, сликар и основач на културното движење „Мактеон“ кое ја промовира македонската нација, култура, јазик, а особено античко-македонското наследство на денешниот македонски народ. Канго бил познат …

Повеќе »

Маестра Дијана Имери Илкоска ќе диригира во Грузија

  Македонската диригентка, маестра Дијана Имери Илкоска, на 6 ноември ќе диригира во Грузија, каде што ќе настапи заедно со Младинскиот оркестар „Гија Канчели“ во Тбилиси. Извонредната Имери Илкоска, доби специјална покана од престижниот Камерен фестивал на Тбилиси, кој секоја година од 2 до 6 ноември се одржува во Државниот …

Повеќе »

Пола балканска естрада на роденденот на Бекстејџ

Вчеравечер, најгледаниот естраден магазин „Бекстејџ” го прослави својот 16-ти роденден. Роденденската прослава беше во хотел „Холидеј Ин”, а на истата присуствуваше цела македонска и балканска естрада.    На роденденската прослава беа доделени признанија на најуспешните соработници од музичката, спортската и телевизиска сфера. Меѓу гостите беше дел од џетсетот на македонската …

Повеќе »