НАЈНОВО

(ФОТО) По шпекулациите дека се разведуваат, Силвестер Сталоне изненади со нов потег

Двојката ги „испеглала“ недоразбирањата… Неодамна во јавноста се појави вест дека Силвестер Сталоне се разведува од сопругата Џенифер Флавин по 25. години брак. Иако јавно зборуваа за нивното раскинување, славниот актер сега сите ги збуни со нова објава на Инстаграм. Имено, Силвестер објави слики со Џенифер на кои делува повеќе …

Повеќе »

Што „гуглаат“ Русите по најавата за мобилизација на Путин: Како да се скрши рака и да се напушти земјата!

По утринското обраќање на Владимир Путин и најавата за делумна мобилизација во земјата, Русите се обратија на пребарувањето на Google за да дознаат на кого се однесува и како можат да избегаат од земјата. Уште од вчерашното објавување на говорот на Владимир Путин, Русите во страв од мобилизација почнаа да …

Повеќе »

(ФОТО) Им ги „кршеше“ срцата на жените ширум светот, а сега е непрепознатлив: „Што е ова?

Холивудскиот актер Патрик Демпси (56) јавноста најмногу го памети по улогата на лекар, неврохирургот Дерек Шепард од серијата „Вовед во анатомија“, а во серијата го нарекуваа и „За сонување“ (McDreamy) поради неговиот неодолив изглед, како во серијата така и во реалниот живот. Актерот го привлече вниманието на жените ширум светот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ФИЛМОТ „РУСОКОСА“- ВОЗНЕМИРУВАЧКО И НЕПОТРЕБНО: Бруталната сцена од СИЛУВАЊЕТО на Мерлин Монро во новиот филм ГИ ЗГРОЗИЛ гледачите! Прикажано како повраќа полна со модринки

Новиот филм на Нетфликс за Мерлин Монро, „Blonde“ содржи сликовита сцена во која холивудската дива е брутално силувана од претседателот Џон Кенеди, што вознемирило некои гледачи. Филмот во кои главните улоги ги толкуваат Ана де Армас, Адриан Броди, Боби Канавале, Ксавиер Семјуел, Каспар Филипсон и Џулијан Николсон, неодамна беше објавен …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРИНЦЕЗАТА ШАРЛОТА ГО ОСВОИ ЦЕЛИОТ СВЕТ СО ЕДЕН ДЕТАЛ НА ПОГРЕБОТ ​​НА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Сите зборуваат за него и го предвидуваат ОВА!

По збогувањето на кралицата Елизабета Втора, луѓето се уште не престануваат да го коментираат кралското семејство и особено нејзината правнука Шарлот (7). Еден детаљ многумина не пропуштиле – Шарлот пристигнала во Вестминстерската опатија во автомобил со нејзиниот две години постар брат, принцот Џорџ, мајката Кејт Мидлтон и кралицата сопруга Камила, …

Повеќе »

(ФОТО) ДВОЈНИ СТАНДАРДИ – ДА ГО НАПРАВЕШЕ МЕГАН МАРКЛ ОВА, БИ ЈА РАСПНАЛЕ: Се појави фотографија од Кејт Мидлтон од погребот на кралицата, за која велат дека е СКАНДАЛОЗНА!

Иако поминаа речиси три дена од погребот на кралицата Елизабета Втора, сепак впечатоците не се смируваат, а јавноста не престанува да го анализира секој детал од овој историски настан. Јавноста, очекувано, најмногу ја заинтригира односот меѓу членовите на кралското семејство, а особено начинот на кој сите се однесуваа кон принцот …

Повеќе »

(ФОТО) НЕВЕРОЈАТНО – МЕГАН ПОВТОРНО ЈА КОПИРА ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ОД ГЛАВА ДО ПЕТИ?! Доаѓаат критики, а и Камила не е поштедена: Тоа беше најголемото ПРОМАШУВАЊЕ досега!

Многу луѓе ја искористија смртта на Елизабета Втора и неколкудневните кралски церемонии за сеќавање на Лејди Дијана, чија смрт, според многу поддржувачи на британската круна, е поврзана со нејзиниот однос со кралицата. Општо е познато дека принцезата од Велс не беше сакана од институцијата, туку таа беше сакана од народот. …

Повеќе »

Во издание на „Македоника литера“ ОБЈАВЕН РОМАНОТ „ПАВЕЛ, ДУШО МОЈА“ ОД АЛЕКСЕЈ ВАРЛАМОВ

„Македоника литера“ неодамна го објави романот „Павел, душко моја“ од современиот руски писател Алексеј Варламов, во превод од руски јазик на Ленче Тосева. Павел Непомилуев е седумнаесетгодишно, наивно, искрно, мечтателно момче, израснато во советски дух, кој искрено верува во идеите на социјализмот. Израснат во затворен стратешки град некаде во Сибир, …

Повеќе »

Седмото издание на КРИК фестивал продолжува со перформансот „Обука за реанимација“

Со задоволство ве известуваме дека седмото издание на КРИК-фестивал за критичка култура во организација на Контрапункт, годинава на тема „Во постојан отпор“продолжува со вториот дел одсвојата програма.  Вечерва, (21 септември среда) со почеток во 18 часот во Музејот на современа уметност – Скопје, ќе се одржи перформансот „Обука за реанимација“ …

Повеќе »