НАЈНОВО

Брас фантазија за Тоше со Скопскиот Брас Квинтет утре во Македонската Филхармонија

Утре, во Македонската Филхармонија, со почеток во 20:00 часот, ќе се одржи незаборавен концерт со Скопскиот Брас Квинтет. Овој пат на програмата ќе се најдат преработки на најпознатите песни од нашиот Тоше Проески. Инспирирани од претходните концерти каде беа изведувани аранжмани од песни на светските Битлси, Квин, Мајкл Џексон, Шака …

Повеќе »

Денес роденден слави нашиот поранешен кошаркар и репрезентативец Игор Михајловски

Игор Михајловски е роден на 24 декември 1973 година во Куманово. Тој е поранешен кошаркар и репрезентативец на Македонија и актуелен тренер. Со кошарка Игор Михајловски почнал да се занимава од својата дванаеста година, започнувајќи ја својата кошаркарска кариера во матичниот клуб Куманово. Игор Михајловски својата професионална кариера ја започнал …

Повеќе »

„Зимска бајка“ – музичко-забавно шоу во Охрид

Најочекуваното музичко – забавно шоу и оваа зима во Охрид – „Зимска бајка“, ќе се одржи на 23 декември во центарот за култура „Григор Прличев“. Оваа година „Бајката“ ќе не врати во 80-те години од минатиот век, во еден од најплодните периоди на светската музика. Дел од безвременските хитови од …

Повеќе »

Промоција на сликовницата „Страшило” од Славко Јаневски и Наташа Андонова

Во рамките на Малиот новогодишен Темплум саем кој годинава за првпат ќе се одвива во културниот центар „Бруталиск”, на 23 декември, сабота, во 19 часот, ќе се одржи изложба и промоција на сликовницата „Страшило” од Славко Јаневски и Наташа Андонова. Страшило е расказ од збирката „Марсовци и глувци” првпат објавена …

Повеќе »

Сеќавање: една година без Масимо Савиќ

Масимо Савиќ е роден во Пула на 6 јуни 1962 година. Тој беше познат хрватски поп-рок музичар и пејач. Поголемиот дел од своето детство го поминал во Истра, иако неговите животни околности го однеле најпрво во Италија, а потоа во Австралија. Средното училиште го завршил во Загреб, каде ја започнал …

Повеќе »

Промоција на романот за деца „Илина и шумските тролови“ од Хана Корнети

Во сабота, 23 декември 2023 година, во барот Вудсток, со почеток во 12:00 часот, ќе биде промовиран романот за деца „Илина и шумските тролови“. „Не сакам, не сакам, не сакам во недела сабајле да ме влечкаат по гости. Недела сабајле е за цртани и корнфлекс. За будење пред мама и …

Повеќе »

Промоција на книгата “Горка кнедла” од Валентина Ѓоргиевска Парго

Денес, со почеток во 13:00 часот во “Јавна соба” во Скопје, Новинари за човекови права/ Journalists for human rights ќе ја промовира книгата “Горка кнедла”, од авторката Валентина Ѓоргиевска Парго. Оваа конкретна книга, со тематика за проблемите на жените- жртви на насилство од секаков тип, е вистинска експлозија од изјави, …

Повеќе »

Сеќавање: На денешен ден пред 8 години почина доајенот на македонската глума Блаже Алексоски

Блаже Алексоски – Глумецот е роден на 1 февруари 1933 година во Прилеп. Тој беше македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, доајен на македонската глума. Својата кариера ја започнал прво како ученик во драмската секција. Тој бил еден од основачите на театарот во кој се вработил 1953 година и го …

Повеќе »

Промоција на „Збирка аудиодрами од Горан Стефановски“

На 22 декември (петок), во просториите на Europe House Скопје, со почеток во 17:00 часот, ќе се одржи промоцијата на „Збирка аудиодрами од Горан Стефановски“. На постоечката платформа за аудио книги Самоглас, додадени се аудиодрамите „Гоце“, „Дупло дно“ и „Диво месо“. Ова е нова категорија која го збогатува постоечкиот каталог …

Повеќе »