НАЈНОВО

Мегапопуларниот проект ABBA RING по голема европска турнеја утревечер пристига во Скопје

На 28 декември 2023 година во Станица 26, со почеток од 20:00 часот, ќе може да го проследите концертот на трибјут бендот Abba Ring. Проектот ABBA RING е составен од образовани и искусни музичари, собрани со заедничка цел да ги доближат хитовите на некогаш многу популарниот бенд до денешната публика. …

Повеќе »

Денес роденден слави нашиот најдобар автомобилист Игор Стефановски-Иџе

Игор Стефановски-Иџе е роден во Скопје на 27 декември 1983 година. Тој е најдобриот и најтрофејниот македонски професионален автомобилист. Моментално се натпреварува во European Touring Car Cup (ETCC). Инаку претходно Стефановски  се натпреварувал во Европското првенство на ридски патеки, кое го освојувал во три наврати, во 2014, 2015 и 2023 …

Повеќе »

Новогодишен базар со ДНК, Мартија и Кристијан Бенито

Во среда, на 27 декември 2023 година, на градскиот плоштад во Крива Паланка, со почеток во 18:00 часот, ќе се одржи манифестацијата „Новогодишен базар 2023“. Ве очекува одлична забава на градски плоштад во Крива Паланка, македонска музика и програма за сите генерации. Ќе ве забавуваат: ДНК, Мартија и Кристијан Бенито. …

Повеќе »

Предновогодишен концерт со најдобрите македонски хитови во Струмица

Во четврток, 28 декември 2023 година, во НУЦК ” Антон Панов” во Струмица, со почеток во 20:00 часот, ќе се одржи Предновогодишен концерт со најдобрите македонски хитови. Струмица е домаќин на незаборавен концерт со Камерен Оркестар на Битола – Chamber Orchestra of Bitola. Придружете ни се и уживајте во песните …

Повеќе »

На денешен ден е роден тапанарот и еден од основачите на Металика – Ларс Улрих

Ларс Улрих е роден на 26 декември 1963 година. Тој е американски музичар и тапанар со дански корени. Заедно со Џејмс Хетфилд, тој е еден од основачите на Металика. Роден е во Гентофте, Данска, во семејство од средната класа. Како млад активно играл тенис, а негов татко е поранешниот професионален …

Повеќе »

Граѓаните ги донираа „зелените поени“ од 68.000 шишиња за СОС Детското село, а Пакомак ја удвои донацијата

Граѓаните одлучија: Дел од „Зелените поени“ собрани преку вендинг машините на Пакомак да се донираат за потребите на СОС Детското село. Овој хуман гест го препозна и самата компанија, која реши да ги удвои собраните средства и да придонесе со сопствена донација во истата цел. Донацијата беше спроведена на апликацијата …

Повеќе »

Споменар: 20 кратки и интересни одговори со Миа Перевска

Во рубриката „Споменар“ нашите познати личности одговараат на 20 кратки и интересни прашања по теркот на споменарите што беа актуелни кај тинејџерите во 80те и 90те години пред интернетот да стане главна занимација. Се надеваме дека за миг ќе ви ги „разбудиме“ најубавите спомени …   Денес ви го презентираме …

Повеќе »

Сеќавање: На денешен ден беше роден легендарниот македонски пејач и композитор Зафир Хаџиманов

Зафир Хаџиманов е роден во Кавадарци на 25 декември 1943 година. Тој беше истакнат македонски пејач, композитор, актер и поет. По таткова линија, Зафир Хаџиманов потекнува од Кавадарци, додека по мајчина линија е скопјанец. Неговиот татко, Васил Хаџиманов, бил првиот во семејството кој започнал да се занимава со музика уште …

Повеќе »

Изложба на астрофотографии „25 години Скопско Астрономско Друштво“

Изложбата на астрофотографии „25 години Скопско Астрономско Друштво“ ќе биде отворена на 25 декември 2023 година, (понеделник) во 19:00 часот во просториите на Кинотеката на Македонија. Веќе четврт век, нашиот поглед е свртен кон небото. Го набљудуваме, истражуваме, учиме за него, едуцираме други луѓе и го фотографираме. Нашата најголема фасцинација …

Повеќе »