НАЈНОВО

Интервју со Јон Ајди: На Андерфест ќе настапувам сам со мојата гитара, тоа е најискрениот начин на пеење на песните

Со својот посебен стил на интерпретација Yon Idy потсетува на странски музичар кој “залутал” на нашата сцена. „Како од Скопје?!”, „Па, ова звучи светски!”, „Мислев дека е некој странец”, се дел од реакциите на порталите и социјалните мрежи, а „Светско, а наше” веќе му стана второ име при најавите на …

Повеќе »

Scuola dei Laneri, Santa Croce во изминативе 154 дена ја надмина бројката од 30.000 посетители

Следбениците на тековите на сцената на светската современа уметност, во оваа прилика поконкретно 59то Венециско биенале со наслов “The Milk of Dreams”, веќе се информирани за овогодинешниот проект со кој се претставува Република Северна Македонија. Еден мал осврт од самиот почеток. Изборот на проект кој ќе го претставува македонскиот павилјон …

Повеќе »

(ВИДЕО) МАСОВЕН ЕГЗОДУС, РУСИТЕ НЕМААТ КАДЕ: Земјите од ЕУ им забрануваат влез, ова е нивниот единствен спас! Непрегледни колони на границата

По најавената мобилизација голем број Руси ја напуштаат Русија, но некои земји не сакаат да ги примат. Откако Владимир Путин прогласи делумна мобилизација, Русите масовно почнаа да ја напуштаат земјата, авионските билети беа распродадени, а цените на летовите во еден правец достигнаа неколку илјади евра. Бескрајна колона формирана на руско-грузискиот …

Повеќе »

Официјално е: 14-годишната Ема од Иваниќ-Град (со македонско потекло) влезе во финалето за престижната награда

Ема Донев од ХРВАТСКА (со македонско потекло) влезе во финалето на светскиот натпревар на млади научници Breakthrough Junior Challenge. Тоа беше потврдено и на официјалната страница на натпреварот, каде Ема беше означена како „врвна во народното гласање“. Хрватска, Македонија и други земји од регионот обезбедија вкупно 156.100 лајкови за Ема …

Повеќе »

Преседателот Пендаровски доби уникатни custom-made патики од Сатја Грабулоски

Македонскиот претседател Стево Пендаровски доби пар рачно нацртани уникатни патики од дизајнерот Сатја Грабулоски. Патиките од марката Најки се специјално изработени за претседателот Пендаровски, а на нив се нацртани Македониумот и претседателскиот грб. Специјалните патики се дел од изложбата „Зад Македониумот“ што се отвори вчера попладне во претседателската палата, а …

Повеќе »

(ВИДЕО) Партибрејкерсите слават 40. години на бендот со голем концерт и ремастерирани видеа

По повод 40-годишнината на бендот, Партибрејкерси направија ремастер на видеа и телевизиски настапи од последните четири децении. Целосниот ремастериран материјал е достапен на официјалниот канал на бендот на YouTube. Видео материјалите на Партибрејкерс се класифицирани како домашна рокенрол лектира и сега се усогласени со новите технологии за емитување. Тука се …

Повеќе »

Сокот од зелка има повеќе витамин Ц од портокалот, решава шест тегоби

Напитокот од зелка со векови се користи како народен лек за стомачни заболувања, воспаление на дебелото црево, гихт, ревматизам и запек. Напитокот од зелка со векови се користи како народен лек за стомачни заболувања, воспаление на дебелото црево, гихт, ревматизам и запек. Се користи и за зајакнување на имунитетот, чистење …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Не е фотошоп, ова е најширокиот автомобил на светот

На крајот на краиштата, останува само прашањето – зошто? Volkswagen во Кина го продава Lamando L, поспортска верзија на Jetta таму, исто како што Arteon е поатрактивно издание на Passat во Европа. Lamando се промовира како удобно семејно возило, но корисникот на TikTok @justinbuildcars смета дека тоа не е доволно. …

Повеќе »

(ФОТО) По шпекулациите дека се разведуваат, Силвестер Сталоне изненади со нов потег

Двојката ги „испеглала“ недоразбирањата… Неодамна во јавноста се појави вест дека Силвестер Сталоне се разведува од сопругата Џенифер Флавин по 25. години брак. Иако јавно зборуваа за нивното раскинување, славниот актер сега сите ги збуни со нова објава на Инстаграм. Имено, Силвестер објави слики со Џенифер на кои делува повеќе …

Повеќе »