НАЈНОВО

Денес се сеќаваме на нашиот истакнат композитор и диригент Драган Ѓаконовски-Шпато, кој почина на денешен ден во 1987 година

Драган Ѓаконовски-Шпато е роден во Скопје на 11 март 1931 година. Тој е истакнат македонски композитор, диригент и музички аранжер. Важи за зачетник на македонската забавна музика. Како автор на бројни забавни мелодии, на аранжмани за забавна музика и џез, почнувајќи од првите повоени години. Бројни генерации се сеќаваат на …

Повеќе »

Денес роденден слави легендарниот словенечки скијач Бојан Крижај

Бојан Крижај е роден на 3 јануари 1957 година во Крањ, Словенија. Тој е бивш југословенски скијач. Бил изразен техничар и еден од најдобрите светски специјалисти за слалом и велеслалом во осумдесеттите години на минатиот век. Крижај е роден во скијачко семејство. Веќе со три години научил да скија. Уште …

Повеќе »

Сеќавање: На денешен ден беше родена нашата оперска пејачка Данка Фирфова

Данка Ристова Северова Фирфова е родена во Велес на 2 јануари 1918 година. Таа беше позната македонска оперска пејачка – сопран, првенка на Операта на МНТ. Фирфова била сопруга на музичкиот деец Живко Фирфов, додека нејзин син бил Милан Фирфов, виден македонски пијанист и оперски певец. Фирфова учела пеење во …

Повеќе »

Среќен роденден Дарија Андовска

Дарија Андовска е родена во Скопје на 2 јануари 1979 година. Таа е композиторка, пијанистка и авторка на оркестарска, камерна, солистичка, вокална музика, музика за филм, театар и танц, како и на мултимедијални проекти. Нејзините дела се изведувани на бројни домашни и светски фестивали, почнувајќи од Македонија, Бугарија, Србија, Црна …

Повеќе »

Среќен роденден Искра Трпева !!!

Искра Трпева Арсовска е родена во Скопје на 1 јануари 1973 година. Таа е позната македонска поп пејачка. Таа е професор по соло пеење, професија што ја работи и денес. Мажена е за поранешниот македонски фудбалер Благоја Арсовски. Учествувала на повеќе македонски фестивали, а највеќе на МакФест. Трпева својата естрадна …

Повеќе »

Концерт на Conquering Lion во Snow Patrol Lodge на Попова Шапка

Во вторник на 2 јануари 2024 година, во Snow Patrol Lodge на Попова Шапка, со почеток од 12:00 часот, свој концерт ќе одржи тетовскиот реге состав Conquering Lion. Како загревање пред нивниот настап, свој сет ќе има ДЈ Papak Bass. Добри Људи! Да ја започнеме Новата 2024 со позитивни вибрации …

Повеќе »

Планински почеток за весела 2024 година

Во понеделник, 1 јануари 2024 година, во организација на PSK H2O Healthy Hike Outdoor, традиционално на првиот ден од новата година ќе се искачува Водно, а од 11:00 часот во планинарскиот дом „Даре Џамбаз“, присутните планинари ќе се дружат и забавуваат со ДЈ Батка. Новогодишните честитки и оваа година ги …

Повеќе »

На денешен ден беше роден нашиот актер, еден од легендите на македонската драмска сцена Ацо Јовановски

Ацо Јовановски е роден на 31 декември 1930 година во Скопје. Тој беше еден од најголемите македонски театарски, филмски и телевизиски актери. Ацо Јовановски произлегува од првата генерација на дипломирани актери. Во неговата богата кариера има одиграно 10 до 12 врвни улоги, како во македонските така и во југословенските претстави …

Повеќе »

Продолжува Празничната приказна – погледнете кој се ќе ги забавува скопјани во недела на плоштадот Македонија

Под мотото Градот убав ве кани на забава сите, веќе неколу дена трае Празничната Приказна со која градот Скопје ќе ја испрати старата и ќе ја дочека новата 2024 година. Во недела на 31 декември, на плоштадот Македонија, не очекува интересна програма, која е поделена во дневен и вечерен дел. …

Повеќе »