НАЈНОВО

Бел Божик ќе имаат Скијачките центри и останатите планини: Ќе има формирање на позначителна снежна покривка (понекаде и над 20 сантиметри!

Циклонот со центар над Јадранот полека ја зафаќа нашата територија, па така од следните часови ќе започнат и врнежите, информира Попоски. Со силниот циклон со центар над Јадранот, до понеделник навечер на планините и на повисоките места се очекува формирање на снежна покривка и тоа особено во западните и во …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден во 2016 година почина актерката Ратка Чоревска

Ратка Чоревска е родена во Штип на 25 февруари 1924 година. Таа беше македонска актерка, доајен на македонската глума. Била дел од многу театарски ансамби во Македонија, но и во играни филмови. Таа од 1950 година била дел од Народниот театар во Битола каде што настапувала до 1994 година. Нејзиниот …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот писател Божин Павловски

Божин Павловски е роден на 7 јануари 1942 година во с. Жван, Демирхисарско. Тој е македонски писател и редовен член на МАНУ. Тој живее и твори во Скопје и Мелбурн. Во родното место го завршил основното училиште, а во Битола завршил за ветеринарен техничар. Во 1961 година се вработил во …

Повеќе »

Денес роденден слави нашиот актер и комичар Бојан Велевски

Бојан Велевски е роден во Скопје на 6 јануари 1988 година.Тој е македонски филмски и телевизиски глумец и комичар. Популарноста ја стекнал уште во детството преку култните Тв серии „Наше маало“ (Ице) и „Големи мали“ (Конде). Имал повеќе од 500 стендап настапи во Македонија и на Балканот. Хуморот на Бојан …

Повеќе »

СИЛЕН ЦИКЛОН НИ НОСИ ГОЛЕМА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО ЗА БОЖИК: Најпрвин дожд – Од понеделник продор на студен бран од Арктикот!

Под влијание на изразена циклонска активност со центар над Јадранот, од денес навечер, и во текот на ноќта кон недела ќе започнат нови врнежи од дожд и тие локално ќе бидат обилни (над 20 л/м2), а не се исклучува можноста за развој на ретка нестабилност, проследена со појава на грмежи. …

Повеќе »

Сеќавање: На денешен ден почина нашата истакната актерка Нада Гешоска

Нада Гешоска е родена на 24 мај 1930 година во Прилеп. Таа беше македонска драмска и филмска глумица. Кариерата ја започнала во Народниот театар во Прилеп во 1951 година. Била член на Драмата на МНТ во период од 1958 до 1964 година, а потоа се приклучува на Драмскиот театар во …

Повеќе »

Обичаи и верувања: Што треба да направите со паричето од лепчето за да ве следи богатство и среќа до следниот Божик!

Според преданијата, сите членови на семејството мораат да го изедат својот дел од лепчето за да во нивниот дом влезе сила и здравје… Со векови лепчето за Бадник е традиционално кое домаќинките во Македонија го подготвуваат за Бадник. Неизоставен дел од лепчето е паричето, а еве зошто е тоа важно …

Повеќе »

Бадник на Водно

Во организација на „Прв до врв“, во сабота на 6 јануари 2024 година, ќе се случи традиционалното искачување до врвот на Водно на Бадник. Поканети се сите пријатели на „Прв до врв“, спортските ентузијасти и љубители на планината, планинари, велосипедисти и рекреативци, да се придружат на заедничко одбележување на Бадник, …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден беше роден нашиот поет, раскажувач и публицист Петре Бакевски

Петре Бакевски е роден во Кавадарци на 5 јануари 1947 година. Тој беше истакнат македонски поет, раскажувач, публицист и театарски критичар. Бил уредник на Културната рубрика на весникот „Вечер“. Бил директор и главен уредник на Книгоиздателството Детска радост при НИП Нова Македонија. Бил претседател на Советот на СВП. Член на …

Повеќе »