НАЈНОВО

(ВИДЕО+ФОТО) Децата од „Ламбада“ се доказ дека времето лета без милост!

Децата кои танцувале „Ламбада“ во спотот денес се средовечни луѓе и двајцата далеку од светот на шоу бизнисот. Чико Оливеира има 40. години, токму како и Роберта Де Брито. Времето минало брзо за децата кои со својот танц на „Ламбада“ ја освоиле планетата во спотот на француско-бразилската група „Каома“ од …

Повеќе »

Оперскиот бисер „Кавалерија Рустикана“ во петок во Националната Опера и Балет

Во петок на 26 јануари 2024 година, во Националната Опера и Балет, со почеток во 20:00 часот, ќе биде прикажана операта „Кавалерија Рустикана“. Диригент: Оксана Мадараш (Украина) Режисер: Џандоменико Вакари (Италија) Сценограф: Зоран Николовски Костимограф: Елена Дончева Асс Диригент: Катерина Стојковска Асс.режисер: Алесандро Идонеа (Италија) Љупка Јакимовска, Трајко Јордановски Концерт-мајстор: …

Повеќе »

Монодрамата „Кармен“ утревечер во Драмскиот театар во Скопје

Во Драмскиот театар во Скопје, утревечер, со почеток во 20:00 часот, ќе може да ја погледнете монодрамата „Кармен“ на Биљана Драгичевиќ – Пројковска по мотив од романот „Пет часа со Марио“. Автор: Мигел Делибес Режија и драматизација: Дејан Пројковски Превод: Ненад Велковски Сценограф: Валентин Светозарев Костимограф: Раде Василев Композитор: Горан …

Повеќе »

Среќен роденден Влатко Стефановски !!!

Влатко Стефановски е роден во Прилеп на 24 јануари 1957 година. Тој е македонски рок, поп и џез музичар, основач на „Влатко Стефановски Трио“, и еден од основачите на групата „Леб и сол“. Влатко е роден во типично театарско семејство. Неговите родители, како уметници, често патувале, па така набрзо Стефановски …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден почина нашата истакната оперска пејачка Марија Мирчов-Скаловска

Марија Мирчов-Скаловска е родена на 1 март 1929 година во Каравуково, Југославија. Таа била истакната македонска оперска и концертна пејачка. Музичко образование завршува во Средното музичко училиште во Нови Сад, во класите на професорите Рудолф Ертл и Евгениј Маријашец, а потоа приватно се усовршува кај проф. Злата Ѓунѓенац во Белград. …

Повеќе »

Зошто е важно да се посветиме на себе?

Почетокот на годината е време кога се потсетуваме на целите поставени во годината зад нас, барајќи совет како да ги исполниме, да ги спроведеме и да станеме најдобрата верзија од себе. Од сите страни често се слуша дека треба да бидеме подобри родители, партнери и колеги, дека треба да работиме …

Повеќе »

Три омилени песни од македонски изведувачи со Панчо од ДНК

Владимир Блажев – Панчо заедно со Андреја Ѓорѓиески – Андреј го сочинуваат популарното дуото ДНК, кое повеќе од 20 години е препознатлив бренд кој не престанува да расте и да создава музика која со задоволство ја слушаме сите овие години. Подолу видете и слушнете кои три песни од македонски изведувачи …

Повеќе »

Театарската претстава „Бесачи“ утревечер во Македонскиот народен театар

Утревечер во Македонскиот народен театар во Скопје, со почеток во 20:00 часот, ќе може да ја проследите театарската претстава „Бесачи“, од Мартин Мекдона, а во режија на Јавор Грдев. Асистент на режисерот: Звездана Ангеловска Драматург: Дејан Дуковски Превод: Благоја Бошковски Улоги: Хари – Никола Ристановски Муни – Кире Ѓоревски/Сашко Коцев …

Повеќе »