НАЈНОВО

Денес роденден слави нашиот актер Здравко Стојмиров

Здравко Стојмиров е роден на 16 јануари 1987 година во Битола. Тој е македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Завршил актерство во 2008 година на Југозападниот универзитет „Неофит Рилски“ во Благоевград, Бугарија. Оттогаш учествува во многу театарски претстави. Филмографија: 2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија 2014 Авантурите на Итар Пејо ТВ-серија 2014 Среќна …

Повеќе »

На 3 февруари по 12ти пат ќе се одржи фестивалот Земјотрес

Најголемиот фестивал на свежа, домашна и независна музика Земјотрес, ќе се одржи на 3 февруари 2024 година во Младинскиот Културен Центар во Скопје. На дванаесетото издание на фестивалот ќе настапат: Adi Imeri Trio Andreja Salpe ATA Bal&Kan DamageControl Dobrila & Dorian Duo Donplaya Gargara ISKRA Кенопсија Културно Уметнички Работници Lincoln …

Повеќе »

Театарската претстава “Падот на Масада” во Драмскиот театар во Скопје

Во среда, 17 јануари 2024 година, во Драмскиот Театар во Скопје, со почеток во 20:00 часот, ќе биде изведена театарската претстава “Падот на Масада” од авторот Венко Андоновски а во режија на Дејан Пројковски. Улоги: Александар Степанулески, Јелена Жугиќ, Рубенс Муратовски, Филип Трајковиќ, Емилија Мицевска. Асистент на режија: Дамјан Димовски …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден почина еден од доајените на македонската народна и фолк песна Ѓоко Дончев

Ѓоко Дончев е роден на 2 мај 1949 година во Валандово. Тој беше истакнат македонски пејач на народна музика и фолк музика. Ѓоко Дончев беше присутен на македонската естрада повеќе од 35 години, и има создадено голем број на песни. Најмногу го помниме по неговите хитови како: О доме мој, …

Повеќе »

Денес роденден слави нашиот поет Јордан Даниловски

Јордан Даниловски е роден во Дебар на 15 јануари 1957 година. Тој е истакнат македонски поет, критичар, есеист и романописец. Завршил Филолошки факултет во Скопје. Работи како заменик директор во Македонската телевизија. Член на ДПМ од 1986 година. Исто така е еден од покренувачите на „Стожер“ и на книжевната манифестација …

Повеќе »

Стотројка избира албум на годината

Канал 103 го избира најдобриот албум во годината што е зад нас. Традиционално, јануарски, се резимираат впечатоците од најдобрите лански изданија со цел да се избере и прогласи албумот што, според стотројка, ја одбележал годината. Прегледот на најдобрите албумски остварувања ќе се случи денес (14 јануари), со целодневна отворена програма …

Повеќе »

Сеќавање: Седум години без нашиот маестро Саша Николовски – Ѓумар

Саша Николовски – Ѓумар е роден во Битола,  во 1966 година. Тој беше истакнат македонски диригент и универзитетски професор. Ѓумар дипломирал на ФМУ на отсекот за музичка теорија и педагогија и на отсекот за композиција и диригирање кај проф. Фимчо Муратовски. Во 1996 година специјализирал на конзерваториумот „Николај Римски-Корсаков” во …

Повеќе »

Среќен роденден Валентино Скендеровски !!!

Валентино Скендеровски е роден на 14 јануари 1968 година во Скопје. Основно и средно образование завршил во Скопје, а во 2008 година ги завршува и студиите на Високата Школа за Аудиовизуелна Реализација ЕСРА во Франција со што се стекнува со звање дипломиран инженер на звук. Во 2011 ги завршува после …

Повеќе »

ОВОЈ ВИКЕНД НАЈСТУДЕНО ДОСЕГА ОВАА ЗИМА: Температурите паѓаат и до околу -15 степени!

Овој викенд на Балканот, но и во Македонија ќе биде најстуден досега оваа зима. Ширум Балканот температурите ќе се спуштат и до околу -15 степени во утринските часови. Во Македонија исто така тие ќе се спуштат и под -10 степени, информира Попоски. Студено ќе биде и преку ден, па така …

Повеќе »