НАЈНОВО

Отворање на изложбата „Најдрагиот Пинокио“ (Carissimo Pinocchio) денес во галеријата Чифте амам

Амбасадата на Италија во Скопје и ИТА Скопје во соработка со Националната галерија на Република Северна Македонија со задоволство ве канат на прославата на Денот на италијанскиот дизајн 2024 година. Во рамките на тридневната програма, на 14 март 2024 (четврток), во галеријата Чифте амам ќе се отвори изложбата со наслов …

Повеќе »

Музички песни (за деца и возрасни) од Владимир Мартиновски

Во рамките на изложбата ЗВУЧНИ СЛИКИ, на 14 март (четврток), со почеток во 18:00 часот, во Галеријата на МКЦ ќе се одржи поетско читање МУЗИЧКИ ПЕСНИ (за деца и возрасни)”. Владимир Мартиновски ќе чита избор од песни од книгите за деца („Шах со Бах” и „Хор од задниот двор”) и …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден во 2013 година почина нашиот музичар, композитор и аранжер на македонски народни песни Мате Грујовски

Мате Грујовски е роден на 18 март 1932 година во Лазарополе, а со народната уметност се задоил уште од најраната младост. По дипломирањето на Уметничката академија во Белград, во 1964 година се вработил во Музичката продукција на тогашното Радио Скопје, најпрвин како музички соработник, за подоцна да биде именуван за …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот познат актер, режисер и сценарист Коле Ангеловски

Коле Ангеловски е роден на 14 март 1943 година во Скопје. По средното образование, дипломирал глума на Академијата за театар, филм, радио и телевизија во Белград. Коле Ангеловски уште во раното детство — како ученик во основното, а подоцна и во средното образование покажувал интерес и талент кон уметноста, а …

Повеќе »

Концерт на Фрајле во Домот на културата во Струмица

Вечерва во Домот на културата „Антон Панов“ во Струмица, со почеток во 21:00 часот ќе се одржи концертот на популарната група The Frajle. Сите оние кои барем еднаш присуствувале на нивен концерт, добро знаат каква енергија и какво музичко доживување ги очекува. Овие три вокално моќни, спонтани и шармантни дами, …

Повеќе »

Театарската претстава „Среќен мртовец“ вечерва во Националната Опера и Балет

Во Националната Опера и Балет, вечерва со почеток во 19:00 часот, ќе биде изведена претставата „Среќен мртовец“ во продукција на Алтернативен Театар Отпишани – Скопје. „Среќен мртовец“ е сатирична драма за живиот мртовец Живко, кој поради системска грешка добива решение дека починал. Од тој момент животот на Живко се претвора …

Повеќе »

Концерт на JUNE во Котур

Вечерва, со почеток од 21:30 часот, во Котур ќе може да уживате во концертот на скопскиот бенд JUNE (ЏУН). Целата работа околу Џун е ентузијазмот на луѓето кои свират во бендот и тоа што сите ја сакаат музиката како воздух и вода. Бендот е основан во Скопје во 2010 година …

Повеќе »

Второ предавање на д-р Игор Радев – „Зенитот на Патот на свилата“ вечерва во КИЦ

Вечерва во Културно Информативниот Центар во Скопје, со почеток во 19:00 часот, ќе може да го проследите второ предавање на д-р Игор Радев во серијата предавања на тема Патот на свилата помеѓу историјата и културата со наслов Зенитот на Патот на свилата. Патот на свилата го достигнува својот историски зенит …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден во 2006 година почина еден од најзначајните македонски филмски и театарски режисери Димитрие Османли

Димитрие Рули Османли е роден во Битола на 29 мај 1927 година. Тој беше првиот македонски дипломиран филмски и театарски режисер, прв македонски автор на игран филм („Мирно лето“), автор на првата ТВ-драма снимена во скопското ТВ студио(„Домот на мојот татко“, 1967) и на првиот македонски ТВ филм („Враќање во …

Повеќе »