НАЈНОВО

„Памтим само сретне дане“ – уникатен концерт во изведба на Македонската Филхармонија

Во сабота на 24 февруари 2024 година, во Македонската Филхармонија, со почеток во 20:00 часот, ќе се одржи концертот во изведба на Македонската Филхармонија со наслов „Памтим само сретне дане“. Публиката ќе има можност да ужива во безвременските хитови на Парни Ваљак, Прљаво Казалиште, Нови Фосили, Сребрна Крила, Аеродром, Габи …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на еден од основоположниците на македонската современа литература за деца Борис Бојаџиски

Борис Бојаџиски е роден во Охрид на 23 февруари 1915 година. Тој беше еден од основоположниците на македонската современа литература за деца. Започнал да се занимава со литература додека бил во учителската академија во Шабац. Подоцна, како учител, напишал неколу приказни за деца. Учителствува по разни села на Охридско и …

Повеќе »

Концерт на Летечки пекинезери во Лабораториум

Во петок, 23 февруари 2024 година во Едукативниот Културен Центар „Лабораториум“ со почеток во 21:00 часот, PMG JAZZ KLUB продолжува со својата серија концерти, а овојпат ќе може да уживате во музиката на ЛЕТЕЧКИ ПЕКИНЕЗЕРИ, без двоумење еден од водечките современи македонски џез бендови. Свинг-џез квинтет формиран во Скопје, во …

Повеќе »

„Перо Ловшин – Ти можеш“ – Проекција на долгометражниот музички-документарен филм за еден од првите панк рокери во Источна Европа и фронтмен на „Панкрти“

Во Кинотека на Македонија, на 22 и 23 февруари со почеток во 20:00 часот ќе може да го погледнете долгометражниот музички-документарен филм „Перо Ловшин – Ти можеш“. Долгометражниот музички-документарен филм ја раскажува приказната на Перо Ловшин, еден од првите панк рокери во Источна Европа. Гостин на проекциите ќе биде токму …

Повеќе »

Интервју со Emilija L Ducks: Артистите треба да се чувствуваат безбедно, да не се плашат дали ќе имаат да платат кирија и слично

Екран продолжува со промоцијата и претставувањето на нашите талентирани артисти. Овојпат имаме интересно интервју со нашата мултиталентирана уметница Emilija L Ducks. Емилија досега го има издадено своето ЕП со наслов „Бои“ и новелата „Марика и стравот“. Во моментов е актуелна со видео спотот за нејзиниот нов сингл „Вредеше“. Пишува, компонира, …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на нашиот актер Трајко Чоревски

Трајко Чоревски е роден на 22 февруари 1921 година во Велес. Тој беше македонски филмски и театарски глумец, член на Битолскиот народен театар од 1952 година до неговата прерана смрт. Актер со огромен фонд на изразни можности, кој во играта внесувал многу љубов и поетска возвишеност. Пред Втората светска војна членувал …

Повеќе »

„Хармонија“ концерт на македонската филхармонија со маестро Мануел Хернандез – Силва и солистот Драган Ѓорѓевиќ

Во четврток, на 22 февруари 2024 година, во Македонската Филхармонија, со почеток во 20:00 часот, ќе се одржи концертот со наслов „Хармонија“. Диригент: Мануел Хернандез – Силва (Венецуела/Шпанија) Солист: Драган Ѓорѓевиќ – виолончело (Србија) Програма: Ф. Гулда: Концерт за виолончело и дувачки оркестар, оп. 129 Л. Бернштајн: Симфониски танци „Приказна …

Повеќе »

Сеќавање: две години без нашиот истакнат поет, преведувач и професор Драги Михајловски

Драги Михајловски е роден на 16 октомври 1951 година во Битола, каде го поминал и своето детство. Основно и средно образование завршува во Битола, а дипломирал англиски јазик и книжевност на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје. Магистрирал на Филолошкиот факултет („Книжевниот лик на Скендербеј кај Прличев и во делата …

Повеќе »

Денес роденден слави нашата актерка Маја Вељковиќ-Пановска

Маја Вељковиќ Пановска е родена на 21 февруари 1971 година во Скопје. Таа е македонска театарскa, филмскa и телевизискa актерка. Димпломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, во класата на Проф. Владимир Милчин. Во 1999 се вработила во Драмски театар – Скопје. Од тогаш …

Повеќе »