НАЈНОВО

Има ли крај на опасните предизвици на ТИК ТОК? Момче (12) паднало во кома, откако сакал да се задуши со врвка за чевли

ПРЕДИЗВИЦИТЕ на социјалната мрежа Тик Ток стануваат сè побрутални. Според информациите, момче (12) од Колорадо наводно паднало во кома поради учество во „предизвик за гушење“ со врвка за чевли, што го гуши додека не ја изгуби свеста Џошуа Халесиус, кого неговиот брат близнак го нашол во несвест на подот од …

Повеќе »

И’ Канада ја запира вакцинацијата со АстраЗенека за помлади од 55. години

Канадскиот национален советодавен одбор за имунизација (NACI), кој го надгледува спроведувањето на кампањата за вакцинација против коронавирусот, препорача забрана на вакцината АстраЗенека за лица помлади од 55. години и побара нова анализа на ризиците и придобивките врз основа на возраста и полот. Овој потег е последица на извештајот на Европа …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ПРОДОЛЖУВААТ ЦРНИТЕ БРОЈКИ: Повторно 33. починати – Денеска се регистрирани 1.272 нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.948 тестирања, а регистрирани се 1.272 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 619, Битола – 75, Прилеп – 65, Куманово – 61, Тетово – 50, Кавадарци – 40, Велес – 39, Охрид …

Повеќе »

Васил Хаџиманов реагирал на срамните коментари во врска со смртта на Зафир

Актерот, пејач и композитор Зафир Хаџиманов почина пред три дена како резултат на инфекција со коронавирус, а неговиот син, познатиот џез музичар, Васил Хаџиманов, доживеа срам на социјалните мрежи од „антиваксерите“ кои најдоа „погодна почва“ за ширење луди теории на заговор. Имено, на Фејсбук профилот на покојниот уметник, луѓето оставаа …

Повеќе »

Берлин нема да ја користи АстраЗенека за жени помлади од 60. години

Берлин ја прекинува употребата на вакцините за коронавирус на АстраЗенека за жени на возраст под 60. години, изјави во вторникот здравствената сенаторка Дилек Калаичи. Таа посочила дека сака да почека на сет препораки од регулаторот по извештајот за несаканите ефекти на вакцината, пренесува Дојче веле. Претходно, државните болници во Берлин …

Повеќе »

(ВИДЕО) Настрадала во сообраќајка, а целиот ужас снимен со телефон: Последните секунди од животот на пејачката снимени со камера!

Лиза Никол Лопес, попозната по уметничкото име „Left eye“, беше американска раперка која почина во 2002. година. Таа го напушти светот на 30-годишна возраст, поради повреди на главата и вратот, здобиени во сообраќајна несреќа. Таа снимала документарен филм за нејзиниот живот и била во автомобилот со своите пријатели. Лиза ја …

Повеќе »

Апел за помош на Гоце Илиески: Како возач на Итна медицинска помош во Прилеп помогна многу животи да се спасат – да помогнеме во спасувањето на неговиот!

Гоце Илиески е возачот од Итната медицинска помош Прилеп кој е заслужен за многу извојувани битки со Ковид 19 кај бројни пациенти. Да бидеме хумани и да помогнеме да ја добие битката за својот живот! „Почитувани хумани луѓе, за жал ви се обраќам од името на една предобра и вредна …

Повеќе »

Интерактивната еко-мапа ќе помогне полесно да се лоцираат и решаваат еко-проблеми  

Секој што сака да даде сугестија за подобрување на мапата, може да се обрати до „Еко-свест“ на info@ekosvest.mk Екомапа.мк е интерактивна алатка за граѓаните која би помогнала за соодветно мапирање на еко-проблемите во нашата земја, за полесно заедничко дејствување на граѓанските организации во решевање на одредни проблеми и поголема соработка …

Повеќе »

Васил Хаџиманов со емотивна објава се прости од својот татко!

Единствениот наследник на Зафир Хаџиманов, познатиот џез-пијанист и композитор Васил Хаџиманов на Фејсбук се прости од својот татко, кој почина од последици од Ковид 19. Единственото дете на Зафир Хаџиманов и Сенка Велетанлиќ со емотивно обраќање им се заблагодари на сите кои се простија од легендарниот македонскиот уметник кој почина …

Повеќе »