НАЈНОВО

Дали имате проблем со тироидата? Избегнувајте ги овие намирници, тие само ја влошуваат состојбата на организмот – еве како да се храните!

Ако имате проблем со тироидната жлезда, дефинитивно треба да се консултирате со лекар Дали се случува постојано да сте премногу жешки, иако бројките на термометарот покажуваат дека температурата не е многу висока? Или, јадете малку со денови, а сепак се дебелеете? Можеби сте придружени со чувство на постојан замор со …

Повеќе »

Научниците дошле до неверојатно откритие поврзано со псоријазата

Здружени висок шеќер, дебелина и висок крвен притисок ги погодуваат и белите дробови? Истражувачите веруваат дека псоријазата е поврзана со отпорност на инсулин, што може да доведе до метаболички синдром, кој е поврзан со дебелина, висок крвен притисок и висок шеќер во крвта. Овие фактори, кога се здружени, исто така …

Повеќе »

(ВИДЕО) СТРАШНО – „Имам рак на дојка“: Девојка дошла да се договори за операција а потоа доживеала неверојатно понижување од докторот!

Лекарот треба да ја изгуби лиценцата за работа Една девојка, која има само 18. години, доживеала големо понижување кога отишла на лекар за да закаже операција за рак на дојка. Таа шокот што го доживеала го раскажала на социјалната мрежа Тик Ток, откако докторот ја советувал да ја преиспита својата …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУСОТ ВО МАКЕДОНИЈА „ГАЗИ“ СЕ’ ПРЕД СЕБЕ: Повторно 32.починати лица – Денеска се регистрирани 1.511 нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 4.445 тестирања, а регистрирани се 1.511 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 654, Куманово – 116, Битола – 86, Велес – 68, Прилеп – 64, Тетово – 56, Гостивар – 55, Кавадарци, …

Повеќе »

(ФОТО) ДОКТОРИТЕ 4. МЕСЕЦИ ЈА ЛЕКУВАЛЕ ОД ТУБЕРКУЛОЗА, А ПОТОА И НАПРАВИЛЕ СНИМКА НА БЕЛИТЕ ДРОБОВИ: Не можеле да веруваат што пронашле!

Нејзиниот случај е можеби единствен од ваков вид во медицинската литература Жена од Индија (27) завршила во болница поради кашлица, треска и густа слуз што траело шест месеци. Пред хоспитализација, лекарите и препишале антибиотици и третман за туберкулоза – 4 месеци. Сепак, терапијата не ги намалила симптомите, било напишано во …

Повеќе »

(ФОТО) Војвотката повторно изненадува: Откриено каде Меган Маркл планира да се породи

Со месеци наназад, погледите на обожавателите беа насочени кон Меган Маркл и принцот Хари. Интересот кај јавноста се зголеми откако тие објавија дека наскоро ќе станат родители по втор пат и дека по нивното синче Арчи во нивното семејство доаѓа девојче. Како што објави Њујорк пост, Меган Маркл и принцот …

Повеќе »

(ФОТО) Мајката се пофалила со маникирот на бебето – луѓето ја предупредуваат дека долгите нокти се опасни!

Една мајка станала мета на напад откако се пофалила со вештачките нокти на нејзината малечка на Фејсбук. Таа објавила четири фотографии од раката на бебето на кои јасно се издвојуваат вештачки нокти од различни дезени. „И јас можам да направам нокти за вашите бебиња. Контактирајте ме со порака. Практично”, напишала …

Повеќе »

(ФОТО) Надбискупот кој ги венчал Меган и Хари ги разоткрил сите лаги кои ги кажале во интервјуто на Опра

Архиепископот од Кантербери потврдил дека Меган Маркл и принцот Хари не биле законски венчани во нивната градина три дена пред кралската венчавка. Меган и рече на Опра Винфри за време на интервјуто, кое крена многу прашина, дека парот се венчал во задниот двор пред раскошната церемонија во замокот Виндзор на …

Повеќе »

ИСКУСТВАТА СО АСТРАЗЕНЕКА ВО ГЕРМАНИЈА директно од др. Горан Трајковски: „Досега 2,7 милиони Германци се вакцинирани со најмалку една доза!“ – во иднина ќе се вакцинираат постари од 60.години!

Доктор Горан Трајковски е специјализант по интерна медицина во Баварија/Германија, конкретно вработен на интензивна нега, ургентен центар, оддел за кардиологија, гастроентерологија, но работи со болести од целата интерна медицина. Еве што напиша за состојбата со АстраЗенека и случаите на тромбоза во Германија, по инјектирањето на оваа контра ковид вакцина: „Важи …

Повеќе »