НАЈНОВО

Театарската претстава „Среќен мртовец“ вечерва во Националната Опера и Балет

Во Националната Опера и Балет, вечерва со почеток во 19:00 часот, ќе биде изведена претставата „Среќен мртовец“ во продукција на Алтернативен Театар Отпишани – Скопје. „Среќен мртовец“ е сатирична драма за живиот мртовец Живко, кој поради системска грешка добива решение дека починал. Од тој момент животот на Живко се претвора …

Повеќе »

Концерт на JUNE во Котур

Вечерва, со почеток од 21:30 часот, во Котур ќе може да уживате во концертот на скопскиот бенд JUNE (ЏУН). Целата работа околу Џун е ентузијазмот на луѓето кои свират во бендот и тоа што сите ја сакаат музиката како воздух и вода. Бендот е основан во Скопје во 2010 година …

Повеќе »

Второ предавање на д-р Игор Радев – „Зенитот на Патот на свилата“ вечерва во КИЦ

Вечерва во Културно Информативниот Центар во Скопје, со почеток во 19:00 часот, ќе може да го проследите второ предавање на д-р Игор Радев во серијата предавања на тема Патот на свилата помеѓу историјата и културата со наслов Зенитот на Патот на свилата. Патот на свилата го достигнува својот историски зенит …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден во 2006 година почина еден од најзначајните македонски филмски и театарски режисери Димитрие Османли

Димитрие Рули Османли е роден во Битола на 29 мај 1927 година. Тој беше првиот македонски дипломиран филмски и театарски режисер, прв македонски автор на игран филм („Мирно лето“), автор на првата ТВ-драма снимена во скопското ТВ студио(„Домот на мојот татко“, 1967) и на првиот македонски ТВ филм („Враќање во …

Повеќе »

На денешен ден е роден актерот Крсте Јовановски

Крсте Јовановски е роден на 13 март 1960 година во Велес. Тој е македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Во 1984 година завршува Факултет за Драмски уметности, на отсекот за актерска игра во класата на проф. Љубиша Георгиевски, и истата година се вработува во Струмички театар. Од 2012 година работи …

Повеќе »

Актерот Тони Михајловски е добитник на актерската награда за животно дело „Петре Прличко“ за 2024 година

Актерот Тони Михајловски е добитник на наградата за животно дело „Петре Прличко“ за 2024 година. Ваква одлука донесе жири комисијата сосатвена од актерите Слободанка Чичевска, Фаик Мефаилоски и Благојчо Стојанов. Наградата ќе биде врачена во рамки на фестивалот на комедија „5ре“ кој ќе се одржи од 20 до 31 март. …

Повеќе »

Вечерва во Народниот Театар во Штип игра театарската комедија „Lé Кретен“

Вечерва со почеток во 20:00 часот, во Народниот Театар во Штип ќе може да ја погледнете театарската комедија „Lé Кретен“. „Lé Кретен“ е приказна за осаменоста, опсесијата и посесивноста раскажана преку приказната на фотографот Пињон, човек кој не може да се помири дека неговата сакана Луиз го напуштила за својот …

Повеќе »

Претставата Едвард Втори на Театар Велес, гостува вечерва во МНТ

Копродукцискиот проект на НУЦК Театар „Јордан Х.К. Џинот“, Велес и Драмски Театар Н.О. Масалитинов, Пловдив, Р. Бугарија, „Едвард Втори“, вечерва гостува во Македонскиот Народен Театар. ,,EДВАРД ВТОРИ” Според Кристофер Марлоу РЕЖИЈА: Андриј Жолдак ДРАМАТУРГ: Сашо Димоски ТЕКСТ: Андриј Жолдак и Сашо Димоски (според Кристофер Марлоу) СЦЕНОГРАФИ: Андриј Жолдак и Даниел …

Повеќе »

Изложба – „Калиопе Австрија и Северна Македонија“ – Жените во општеството, културата и науката вечерва во Чифте амам

Австриската амбасада во соработка со Националната галерија на Република Македонија имаат задоволство да ве поканат на изложбата со наслов „Калиопе Австрија и Северна Македонија“, Жените во општеството, културата и науката која ќе биде отворена на 12 март 2024 година, во 19:00 часот, во Чифте амам. Австриското Сојузно Министерство за европски …

Повеќе »