НАЈНОВО

(ФОТО) Се ближи месец мај – Време е за нова книга на Тошо Филиповски!

Време е за уште едно капитално дело од перото на Тошо Филиповски, хроничарот на македонската рок музика… И, како што вели, без помош и подршка од Министерството за култура, Филиповски пордолжува да ги издава своите ветени книги… Најновата ја најави на својот профил на Фејсбук: „СЕ БЛИЖИ МЕСЕЦ МАЈ – …

Повеќе »

(ВИДЕО) Модел на зграда – да се искористи секоја слободна површина!

Во арапските земји е изградена оваа зграда со необична архитектура… Видеото, со цел да информира и едуцира, ни претставува зграда среде пустелија со необичен изглед… Но, оваа градба може да послужи како пример за вредните градители – како да се искористи секој слободен метар за градење… Погледнете: بناية مكونة من …

Повеќе »

Во рамките на кампањата „Фраерски е да се чита“ книжарница ТРИ донираше книги на школската библиотека во ООУ „Крум Тошев“

Во рамки на кампањата „Фраерски е да се чита – недела на кул книги во ТРИ“, чија главна цел е поттикнување на свеста на младите за читањето и приближување на книгата до нив, Издавачки центар ТРИ го збогати фондот на школската библиотека во ООУ „Крум Тошев“ од с. Трубарево со …

Повеќе »

(ФОТО) Нова содржина за посетителите на Градскиот парк во Скопје

Градоначалникот Шилегов денеска оствари средба со групата на волонтери од Бон, СР Германија, кои изминатиов период работеа на креирање ново катче и инсталација во првиот дел од Градскиот парк. Новото катче во Градскиот парк се состои од кружна патека од различни материјали: парчиња од дрво, природни камења, тревник, калдрма, цементирани …

Повеќе »

(ФОТО) Вистинска причина зошто на Асанж му бил одземен азилот: Јастог во кревет за претседателот на Еквадор!

Дискусијата околу јастогот во кревет го чинела Џулијан Асанж азил во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде минал седум години избегнувајќи екстрадиција во Шведска. Како што пренесуваат многубројни западни медиуми, азилот на Асанж му го укинал претседателот на Еквадор, Ленин Морено, откако во јавноста се појавиле повеќе од 200. негови …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хорор во Америка: Без причина од третиот спрат на трговски центар фрлил шестгдишно дете

Емануел Дешан Аранда (24) не предизвикан од ништо фрлил шестгодишник од третиот спрат на трговскиот центар Mall of America во Блумингтон, Минесота. Во петокот, Емануел Аранда, според сведочењето на сведоците го турнал или фрлил момчето Ланден Хофман (6) преку оградата на балконот од третиот спрат на трговскиот центар, пишува Daily …

Повеќе »

(ВИДЕО) Бил „мртов“ 45. минути а кога се повратилил открил неверојатна визија!

„Ме фати за рака и ми рече: ‘Не е ова твое време, не треба да бидеш овде, мораме да те вратиме назад, имаш уште многу работи да завршиш’“ Камионџијата од Охајо го шокирал болничкиот персонал кога се вратил во живот, откако скоро еден час бил без пулс, по силен срцев …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во инфаркт натпревар Македонија и Исланд играа нерешено: Штета за загубениот бод!

Само тие умеат да ни приредат најголеми радости а при тоа да ни ги тренираат нервите – до максимум… Така беше и вечерва кога во Скопје со Исланд играа нерешено, односно 24:24. Сепак, браво за нашите момчиња кои од двата натпревари со иИланд успеаа да освојат три бода. Од македонските …

Повеќе »

(ВИДЕО) Меѓу 3.500 кандидати блесна македонското девојче – Славица Ангелова одржа лекција од пеење!

Нејзината изведба го крена присутните во студиото на нозе… Конкуренцијата од 3.500 кандидати не беше пречка за 17.годишната Славица Ангелова да влезе во потесниот круг на бугарскиот „The voice“. Таа е единствената натпреварувачка од Македонија, а на сцената покажа и докажа како се пее во Македонија. Хитот „What’s up“ од„ …

Повеќе »