НАЈНОВО

(ФОТО) ПРОБЛЕМОТ СТАНАЛ ПРЕДНОСТ: „Мојата седа коса е мојата снага, конечно се чувствувам посакувано!“

Американката ја боела косата два пати месечно, а кога престанала, на 37. години, и ја пуштила својата природна, седа коса, се чувствувала подобро и многу попривлечно. За тоа напишала и книга. На 43.годишната Сара Ајзенман од Аризона косата почнала да и белее кога имала само 21. година, речиси преку ноќ. …

Повеќе »

Детската имагинација не познава граници – Летната Design Thinking школа покажа дека најмладите можат да го сменат светот, ако им се даде вистинска шанса за тоа!

Децата се имагинативни, храбри и самоуверени уште од најрана возраст. За да можат да ја изразат својата креативност потребни им се нови методи кои ќе ги научат како да го направат тоа. Новите методи се неопходни бидејќи ќе ги научат децата на нов пристап кон совладување на проблемите и решавање …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Најмистериозен остров на Медитеранот:Смеат да го посетат само 1.000 луѓе годишно

Италијанскиот остров Монтекристо е едно од најмистериозните места во Европа. Се наоѓа во Тиренското море, површината му изнесува само 10. квадратни километри а годишно можат да го посетат само 1.000 луѓе кои за тоа мораат да одбијат посебна дозвола. За неа постои листа на чекање, така што, ако одлучите да …

Повеќе »

Кралицата Елизабета ја напуштила палатата: Пристигнала „инвазија“ на глувци

Откако персоналот во кујната се пожалил на појава на глодари во кујната биле повикани служби за дератизација и дезинсекција и започнало решавањето на сериозниот проблем со поставување на јаки отрови Кралицата Елизабета I. (93) одлучила да ја напушти Бакингамската палата.Ги спакувала куферитеи се иселила од дворецот, а на помош и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Алили пречекан како европски првак:„Мојот сон сега е олимписки медал“

Eвропскиот шампион во борење за кадети Бесир Алили вчера беше пречекан од голем број граѓани на граничниот премин Табановце, па со панорамскиот автобус и во придружба на навивачи пристигна на плоштадот „Скендербег“, каде што општина Чаир приреди прослава во негова чест. Европскиот првар во борење за кадети Бесир Алили денеска …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ХРАБРА ДЕВОЈКА: На Вимблдон ќе настапи тенисерка со осум прсти!

Англиската тенисерка Франческа Џонс добила специјална покана од организаторите на Вимблдон и нејзиното име ќе се најде во главниот ждреб за најпрестижниот турнир на светот. 18. годишната тенисерка моментално е дури на 297. место на WTA листата и ништо не би било чудно ако Џонс не е родена со ретко …

Повеќе »

(ФОТО) Екипата на „Ало ало“ повторно на собир!

Популарната серија „Ако, ало“ ќе добие славна сина спомен табла… Оваа табла се поставува во Велика Британија на зградите во сеќавање на познатите личности кои живееле во неа или на битни настани. Друштвото на комичари на Велика Британија на 7. септември ќе открие табла, кога во Линфорд Хол ќе се …

Повеќе »

(ФОТО) Кејт ослабнала 13 кг. за 5 недели, Ким Кардашијан дури 22 кг! После породувањето сало имало на сите страни, а еве што правеле секое утро и својата фигура ја донеле до совршенство!

Проблемите со килограмите после породувањето ја мачат секоја жена, а еве како со тој проблем се соочиле светските дами. Војвотката Кејт Мидлтон после последното породување за пет недели ослабнала 13. килограми. Се придржувала до исхрана со малку јаглени хидрати. Војвотката пливала и вежбала пилатес, а после породувањето редовно и’ трчала. …

Повеќе »

(ФОТО) Мислел дека купил вила за 9.100 долари па останал во шок кога видел што добил

Маж од Флорида бил пресреќен кога помислил дека успеал да купи вила на онлајн аукција за само 9.100 долари, но се испоставило дека купил парче тревник помеѓу два дома – а властите велат дека не можат да направат ништо за да му бидат вратени парите. Кервил Холнес мислел дека купил …

Повеќе »