НАЈНОВО

(ВИДЕО+ФОТО) Папата трогнал до солзи со проповедта: „Еден гест на љубов е доволен!“

„Не е проблем да се расправате туку да се смирите“, вели Светиот отец Папата Франциск имал многу емотивна проповед во храмот „Свети Архангел и Михаил“. „Секогаш сум велел да не се карате. Нормално е луѓето да се лутат, но прашањето е да се смират. Зашто студената војна другиот ден е …

Повеќе »

Животот на папата Франциск: Од италијански мигрант до ректор на факултет!

Хорхе Марио Бергољо, папата Франциск (Франциск I) е роден на 17 декември 1936 год. во Буенос Аирес, Аргентина во семејство со пет деца. Татко му бил италијански мигрант. Дипломирал хемиска технологија, но подоцна се одлучува да стане свештеник и влегува во богословија. Во новицијатот на монашкиот ред Дружба Исусова (позната …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ова е Елизабета Ѓоргиевска Пендаровска- новата македонска Прва дама!

„Кај мене навистина важи паролата – Еден живот, една жена, една љубов“, вели госпоѓа Пендаровска… Со победата на шестите претседателски избори, Стево Пендаровски застанува на чело на нашата држава. Со тоа, неговата сопруга Елизабета Ѓоргиевска влегува во улогата на Прва дама на Република Северна Македонија. Проф. д-р Елизабета Ѓоргиевска, која …

Повеќе »

Меган Маркл родила син

Меган Маркл, војвотката од Сасекс денес родила син. Војвотката Меган маркл (37) во 5.26 часот на 6 мај, родила момче, потврдило кралското семејство на својот профил на социјалната мрежа Инстаграм. Детето било тешко 3.200 грама. View this post on Instagram We are pleased to announce that Their Royal Highnesses The …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сите споделуваат: Шокантна снимка од Богородица која плаче ден пред масакрот во Шри Ланка го обиколува светот!

Крвавите солзи го предупредиле светот… Ден пред стравичниот напад на христијаните во Шри Ланка каде неколку стотици лица ги загубија животите, помеѓу останатите и многу деца, во црквата Филипа Нери во Катукуранда во Шри Ланка наводно плачела статуата на Богородица и тоа со крвави солзи. Шокантното видео сега го споделила, …

Повеќе »

(ВИДЕО) МАКЕДОНСКИ ХЕРОИ – Останаа без газда, 9. месеци се без плата но „Вардар“ има срце: Парондо го кренаа на раце, Џамбо им влегол во соблекувална!

Страхиња Милиќ, некогашниот вардаров голман, повторно навивал за македонскиот тим во Лигата на шампионите, овој пат во Сегед, каде „црвено-црните“ бркаат пласман на Ф4-турнирот во Келн. Вардаровото лудило во Унгарија го красеа и македонски навивачи кои никогаш не го оставаат тимот сам. Во соблекувалната па играчите ги изненади Страхиња Милиќ, …

Повеќе »

(ФОТО) Нема повеќе да се заедно:„Дупер“ се „ослободија“ од Мартина а „Авалон“ им го раскина договорот!

Во денешно време да се добие договор со продуцентска куќа како „Авалон Продукција“ е еднакво на добивка на ЛОТО…Добивате професионалци кои ќе се грижат за вас а ваше е само да се концентрирате на творештвото и музиката… Но, очигледно дека момците од „Дупер“ сметале дека се најмоќни и најспособни…Но, одговор …

Повеќе »

Поради посетата на Папата Франциск:Утре специјален сообраќаен режим и траси на движење на автобусите од јавниот превоз

Денеска и утре /07.05.2019 година, вторник/ поради посетата на Папата Франциск, во Скопје сообраќајот ќе се одвива по специјален режим.  Во централното градско подрачје во Скопје, поточно појасот „Голем ринг“, утре /7 мај/ од 6 до 19 часот ќе има забрана и ограничување на сообраќајот. Сите возила ќе бидат пренасочени …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Оваа тврдина крие многу мрачни тајни: Се наоѓа среде „никаде“ а таму се спроведувани страшни насилни експерименти – Бегството не било возможно!

Тврдината Цар Александар I,како и самиот остров кое настанало „среде никаде“ биле вистинско изненадување за шведските морепловци. Од пристаништето во Кронштат испловил првиот руски пароброд, првиот ледокршач на светот и првиот руски морепловец кој го опловил светот, Иван Крузенштерн, поради што градот и се нарекува за колевка на Руската воена …

Повеќе »