НАЈНОВО

Монодрамата „Кармен“ утревечер во Драмскиот театар во Скопје

Во Драмскиот театар во Скопје, утревечер, со почеток во 20:00 часот, ќе може да ја погледнете монодрамата „Кармен“ на Биљана Драгичевиќ – Пројковска по мотив од романот „Пет часа со Марио“. Автор: Мигел Делибес Режија и драматизација: Дејан Пројковски Превод: Ненад Велковски Сценограф: Валентин Светозарев Костимограф: Раде Василев Композитор: Горан …

Повеќе »

Промоција на книгата „Автопортрет со седум прсти“ од Ацо Шопов

Во вторник на 19 март 2024 година во Лабораториум, со почеток во 19:00 часот, ќе се одржи промоцијата на книгата „Автопортрет со седум прсти“ од Ацо Шопов. Сите го знаеме Шопов како суптилен лиричар, но кој го знае како есеист и беседник со изострен слух за литературата и уметноста, како …

Повеќе »

„Што повторно ме снајде“ – новата монодрама-комедија на актерката Анѓелка Стевиќ Жугиќ вечерва во НОБ

Во Националната Опера и Балет, вечерва со почеток во 20:00 часот ќе може да ја погледнете новата монодрама-комедија на актерката Анѓелка Стевиќ Жугиќ со наслов „Што повторно ме снајде“. Улоги: Анѓелка Стевиќ Жугиќ Текст: Небојша Ромчевиќ Режија: Петар Јовановиќ Преку ликот и судбината на главниот лик Јованка Јока Јаковљевиќ, Анѓелка …

Повеќе »

Интервју со нашиот најмлад комичар Александар Георгиевски – G Vision – “Саканата ќе ја запросам на сред настап”

Правник, актер, текстописец, комичар, спортист, советник… Сите овие улоги успеал да ги врзе до својата 20-та година. Вели дека животот го сфаќа како дискографија составена од сите улоги кои ги добил и за него животот значи кога една улога завршува, започнува друга улога . Денешното интервју го посветуваме на Александар …

Повеќе »

Сеќавање: На денешен ден во 2016 година се збогувавме со еден од најголемите актери на македонската драмска сцена Ацо Јовановски

Ацо Јовановски е роден на 31 декември 1930 година во Скопје. Тој беше еден од најголемите македонски театарски, филмски и телевизиски актери. Ацо Јовановски произлегува од првата генерација на дипломирани актери. Во неговата богата кариера има одиграно 10 до 12 врвни улоги, како во македонските така и во југословенските претстави …

Повеќе »

Денес роденден слави нашиот поет, есеист и културен деец Славе Ѓорѓо Димоски

Славе Ѓорѓо Димоски е роден на 18 март 1959 година во во Велестово. Дипломирал на Филолошкиот факултет во Скопје. Живее во Охрид. Работи како професор по македонски јазик и литература. Пишува поезија за деца и возрасни. Застапуван е во многу антологии и преведуван на неколку десетици јазици (англиски, руски, српски, …

Повеќе »

Данијела Мартиновиќ премиерно во Македонска филхармонија

Вечерва со почеток во 20:00 часот, во Македонската Филхармонија, свој концерт ќе одржи хрватската поп звезда Данијела Мартиновиќ. Кога сме кај затворањето на круговите со ,,30 години Авалон”, мора да се навратиме на едно име кое е важно за нас, а среќа и за вас. И ние си имавме наша …

Повеќе »

Претставата „Последната ноќ на Јустинијан Први“ утре во Дом на Млади во Штип

Во понеделник на 18 март 2024 година во Дом на Млади во Штип, со почеток во 20:00 часот, ќе може да ја погледнете претставата „Последната ноќ на Јустинијан Први“ од Јордан Плевнеш а во изведба на маестралниот Петар Темелковски. Премиерно во Штип, претставата која ја освои публиката во Рим, конечно …

Повеќе »

Фото сафари „Прочка 2024“

Фото Кино Клуб „Прилеп“ ве поканува на фото дружба и фотографирање на прилепскиот карневал „Прочка 2024“ кој ќе се одржи на 17 март 2024 година. Карневалот „Прочка“ е еден од најзначајните културни манифестации во пелагонискиот регион кој привлекува голем број домашни и странски посетители. Овој настан претставува извонредна можност за …

Повеќе »