НАЈНОВО

(ВИДЕО) Шарлот се свртела кон Меган по погребот, војвотката воодушила со реакцијата

Вирално стана видеото од преслаткиот момент меѓу Меган Маркл и принцезата Шарлот додека кралското семејство ја напушта Вестминстерската опатија по погребот. Имено, на видеото може да се види дека Шарлот се свртела кон Меган, која пак и подарила топла насмевка. Princess Charlotte "left the church with her family when she …

Повеќе »

Скопје Сити Мол лансираше своја апликација – MojCityMall која ги наградува лојалните посетители на трговскиот центар

Во пресрет на одбележувањето на 10-годишнината од отворањето, Скопје Сити Мол лансираше своја апликација – MojCityMall која ги наградува лојалните посетители на трговскиот центар. Преку апликацијата MojCityMall посетителите на Скопје Сити Мол ги имаат на едно место, во својот паметен уред, сите корисни информации кои се однесуваат на работењето на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пулексенија Јовановска , најдобрата македонска каратистка, за кожното заболување витлиго: „Тешко ги прифатив белите дамки по телото, но научив да се сакам себеси“

Пулексенија Јовановска е најдобрата македонска каратистка. Единствената што ја претставувала Македонија на Олимпијадата во Токио. Не донесе медал, ама се пласира во десетте најдобри. Пулексенија има специфично име, па едвај две-три да се викаат така во Македонија. „По прабаба ми Пула сум крстена, па мајка ми сакала Ксенија, и ајде …

Повеќе »

Што секој родител треба да знае за нарушувањето на растот кај децата

20-ти Септемвриво светот се одбележува какоМеѓународен ден за подигнување на свеста за растот кај децата Не попусто мерењето на тежина и висина се дел од секој редовен рутински преглед на децата од најмала возраст. Педијатрите според тие параметри го следнат напредувањето на децата и ги класифицираат низ развојните фази. Дали …

Повеќе »

(ФОТО) Кејт Мидлтон и Меган Маркл на посебен начин и оддадоа почит на кралицата Елизабета: Принцезата и војвотката една до друга на погребот

Кралицата Елизабета Втора ќе биде погребана денеска во Лондон. На погребот се собраа голем број луѓе од целиот свет, а сите погледи беа вперени во кралската поворка. Принцезата од Велс, Кејт Мидлтон, пристигна на погребот заедно со нејзините деца, принцот Џорџ (9) и принцезата Шарлот (7), како и нејзиниот сопруг …

Повеќе »

(ФОТО) Овој човек е „чувар на тајните“ на кралицата Елизабета – Работел за неа од својата 19. година

Пол Хаубру, познат по прекарот Висок Пол, работел како слуга на кралицата Елизабета Втора. Тој е еден од ретките кој го знае секој детал од нејзиниот живот. Роден е во 1959 година, а за кралицата работел од 19-годишна возраст. Тој бил оној кој прв и одговарал на секој телефонски повик …

Повеќе »

(ФОТО) ПО НАРЕДБА НА КРАЛОТ ЧАРЛС – Цветниот венец на ковчегот на кралицата Елизабета има посебно значење, а не остана незабележан

Во Лондон е во тек погребот на кралицата Елизабета Втора, по што ќе следат низа настани организирани како дел од кралскиот протокол. Детал кој не можеше да остане незабележан се цвеќињата на ковчегот на кралицата, кои кријат посебно значење. Кралот Чарлс III, најстариот син на кралицата и новиот британски монарх, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ТЕШКИ ДЕНОВИ – Кралот Чарлс не ја криел својата тага поради загубата на неговата сакана мајка, сликан со солзи во очите

Во тек се низа погребни церемонии за кралицата Елизабета Втора, а нејзиниот наследник, кралот Чарлс Трети, не ја криел својата тага, бидејќи поради загубата на неговата сакана мајка му течеа солзи од очите. Иако изминатите неколку денови беа исклучително тешки за кралското семејство, особено за кралот Чарлс, тие беа исполнети …

Повеќе »

(ФОТО) Најемотивна фотографија на денот: Принцезата Шарлот се расплакала на погребот на кралицата

СЕДУМГОДИШНАТА принцеза Шарлот се расплакала на погребот на нејзината прабаба, кралицата Елизабета Втора. View this post on Instagram A post shared by The Prince and Princess of Wales (@theroyalhouseofwales) Принцезата станала многу емотивна кога се преместувал ковчегот на кралицата. Ја тешела нејзината мајка Кејт Мидлтон. Шарлот присуствуваше на погребот заедно …

Повеќе »