НАЈНОВО

(ФОТО) ПРООДЕЛ ПОСЛЕ ДВЕ ГОДИНИ: Со мислите го контролирал егзоскелетот!

Иако со ова одело засега не се може вон лабораторијата – бидејќи тоа мора нон стоп да биде прицврстено на таванот за да се минимилизира ризикот од пад – станува збор за значаен напредок… Парализиран маж успеал да ги помрдне рацете и нозете благодарение на посебно роботско одело со кое …

Повеќе »

(ВИДЕО) БЕЗДОМНИЧКАТА СО АНГЕЛСКИ ГЛАС ДОБИЛА РАБОТА: Познат и наградуван продуцент и нуди работа

Бездомничката од американското метро, која го освои интернетот, кога беше објавена снимка за нејзината совршено изведувана оперска арија, доби понуда за работа од врвен холивудски продуцент. Емли Замурка (52), како што се вика оваа жена, ја извела операта на Пучини „Ѓани Скики“ и снимката од настапот се појавил на Твитер, …

Повеќе »

(ФОТО) Со светската премиера на „Врба“ на филмскиот фестивал во Рим, Манчевски освојува нова територија за македонската кинематографија

Светската премиера на најновиот игран филм „Врба“ на Милчо Манчевски ќе се случи на Филмскиот фестивал во Рим кој се одржува од 17 до 27 октомври. Премиерата на „Врба“ во Рим е на 19 октомври. Со „Врба“, македонската кинематографија освојува нова територија: ова ќе биде прв македонски филм што е …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЧУДО – ГЕРМАНЕЦ УМИРАЛ НА РАБОТА: Имал 100.000 евра плата и возел „Јагуар“ но потоа „пукнал“ – Го спасила една работа а сега ТОЈ помага на други!

Работел 80 часа неделно, заработувал големи пари и возел јагуар. И тогаш прегорел. Кристоф Полдер колабирал. Ништо повеќе немало смисла. Спасот го нашол во шумата. Лак, стрела и камп куќичка.Ова е сегашниот живот на Кристоф Полдер. Лак, стрела и камп куќичка наместо меѓународните градежни проекти и јагуарот со 400 коњски …

Повеќе »

(ФОТО) Петар Грашо со два ексклузивни концерти во Македонска Филхармонија!

Најголемата актуелна хрватска пејачка ѕвезда, Петар Грашо, после навистина долго време ќе има свој солистички концерт и во Скопје. Иако насекаде во регонот Петар Грашо настапува во најголемите постоечки сали, Авалон продукција сепак се одлучила да направи два ексклузивни и интимни концерти, во најубавиот простор во Скопје, Македонската Филхармонија. Концертите …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ИНТЕРВЈУ „Ај Кју“: „Уф, ова е јако, мора да го споделиме со јавноста!“

Бојан Трајковски и Марија Ивановска ги знаеме како „Ај Кју“, евровизиски претставници на Македонија, но и како музички уметници кои не запираат пред никакви препреки туку упорно и успешно го живеат својот музички сон… По евровизискиот настап набргу се преселија во Лондон, имаа многу успешни интернеционални настапи, а со последната …

Повеќе »

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ЈА ЗГРОЗИЛА ЈАВНОСТА: Татко го тепал бебето бидејќи не може да стои!

Првата снимка која станала вирална предизвикала огромни реакции на социјалните мрежи, а голем број корисници барале санкции за таткото… Полицијата во Саудиска Арабија го уапсила таткото кое го тепал бебето бидејќи не можело да стои. Снимката предизвикала огорчување, не само во Саудиска Арабија туку ширум светот, бидејќи станала вирална на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Рутински до полуфиналето: Ѓоковиќ со час по тенис за Пуј!

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, се пласира во полуфиналето на АТП 500 турнирот во Токио откако го совладал Лука Пуј со 6:1, 6:2. Србинот до победата над 24-тиот тенисер на светот дошол за само 50 минути. Ѓоковиќ доминираше во секој сегмент од играта, па Пуј едноставно немаше шанса. Колку …

Повеќе »

(ФОТО) НЕВЕРОЈАТНО – МАЈКАТА РЕШИЛА ОД ЌЕРКАТА ДА НАПРАВИ КРАЛИЦА НА УБАВИНАТА – Ја терала да се шминка и пие енергетски пијалоци;Еве што се случило со девојчето!

Малечката Една морала да ја „зачува убавината“: таа редовно ги посетуваше салони со солариум, јадела само нискокалорична храна, облекувала фустани од тил, се шминкала секој ден и правела комплицирани фризури. Русокосата убавица Една Вуд е родена во 2005. година, а кога имала само две години нејзината мајка Мики решила од …

Повеќе »