НАЈНОВО

ДЕЦАТА НЕ СЕ ДОЛЖНИ ДА ГИ ПОЧИТУВААТ РОДИТЕЛИТЕ АКО РОДИТЕЛИТЕ НЕ ГИ ПОЧИТУВААТ – 8 СОВЕТИ ОД СТАРА БАБА

Никогаш нема да разберам зошто повеќето родители сметаат дека нивното дете мора да се грижи за нив утре кога ќе остари. Многумина си даваат право да управуваат со животот на своите деца, без да размислуваат дали тоа воопшто им пречи. Најважно е да им е убаво, а се останато е …

Повеќе »

Мојсова-Чепишевска: Преку книжевните дела, Делчев е синоним за водач на Македонците и 120 години по неговото загинување

Реферат за историскиот и книжевниот Гоце Делчев на јубилејното десетто издание на меѓународниот научен собир „Његошеви денови“ во Црна Гора За разлика од другите национални книжевности кои имаат негативни иксуства заради присуството на култот на водачот во книжевните текстови, македонската современа книжевност има позитивно искуство. Затоа што Македонија, македонската историја …

Повеќе »

Концерт на „Дактили“ и изложба на Стефан Јакимовски во склоп на „Културно лето – Босилово“

Денес 10.09.2023та (недела) во склоп на “Културно Лето – Босилово” ќе се одржат два настани и тоа, во 20:00 часот во Паркот на Паднатите Борци (до Домот на Култура) во Босилово ќе биде отворена изложбата на графики од циклусот “Дневник” на Стефан Јакимовски, а во 21:00 ќе започне концертот на …

Повеќе »

Олдтајмер собир во Кавадарци

Денес на градскиот плоштад во Кавадарци со почеток од 10:00 часот ќе се одржи Олдтајмер собир, кој се одржува во рамките на Тиквешки гроздобер 2023 година. Во организација на RPM и во соработка со општина Кавадарци по повод Тиквешкиот гроздобер, чест ни е да Ве поканиме на овој настан на …

Повеќе »

На денешен ден е роден хрватскиот MMA борец Мирко „Cro Cop“ Филиповиќ

На денешен ден во 1974 година во Винковци (Република Хрватска) е роден хрватскиот боксер, ММА борец, кик-боксер и К-1 борец Мирко Филиповиќ. Основно училиште и гимназија завршил во родното Винковци, а по завршувањето на гимназијата оди во Загреб каде се запишува на полициската академија, а потоа работи во специјалната антитерористичка …

Повеќе »

Во Театар Штип вечерва ќе биде изведена претставата „Роденден“

Вечерва со почеток од 20:00 часот во театар Штип, штипската публика ќе има можност да ја проследи театарската претстава „Роденден“ од Харолд Пинтер. Харолд Пинтер, е великан на современиот театарски израз. Драматург, сценарист, актер, режисер, пацифист и непоколеблив борец за човекови права, тој остави неизбришлива трага во светот на театарот …

Повеќе »

На денешен ден е роден македонскиот актер Благоја Чоревски

Благоја Чоревски е роден на денешен ден во 1947 година во Велес. Тој е македонски актер, режисер и општественик. Тој е син на доајенот на македонското глумиште Трајко Чоревски и глумицата Ратка Чоревска. Неговиот брат Борис Чоревски е познат битолски глумец. Чоревски завршил Театарска академија во Софија во 1971 година. …

Повеќе »

„Домаќинство за почетници“ ја доби 17. Queer Lion награда на фестивалот во Венеција

  „Домаќинство за почетници“ во режија и по сценарио на Горан Столевски ја доби 17. Queer Lion награда во рамките на 80. издание на филмскиот фестивал во Венеција. Филмот во продукција на Лист Продукција – Скопје е награден во конкуренција од 16 филмови, меѓу кои и филмовите на Dog Man …

Повеќе »

Get EXITed спектаклот со најголемите светски и регионални ѕвезди уште еднаш ги воодушеви фановите во Струмица!

Долгоочекуваното, второ по ред издание на „Get EXITed” настанот во Струмица, во организација на ЕГЗИТ тимот синоќа на посетителите во струмичкиот Градски парк им приреди спектакл за паметење! Повеќе од 20.000 фанови танцуваа до утро со омилените песни на поп и соул сензацијата Џон Њуман, кој со својот специјален настап …

Повеќе »