НАЈНОВО

(ВИДЕО+ФОТО) ПРВИ ФОТОГРАФИИ И СНИМКИ ОД МЕСТОТО НА НЕСРЕЌАТА: Автобус од Македонија потполно изгорел заедно со патниците!

Автобус од Македонија изгоре рано утринава во Бугарија. Загинаа 46 лица, меѓу кои 12 деца Несреќата се случила на 31-от километар од автопатот Струма, недалеку од селото Бошнек. Според првите податоци, во автобусот имало 53. лица, сите биле државјани на Северна Македонија кои патувале од Турција. На местото на несреќата …

Повеќе »

(ФОТО) ВО БУГАРИЈА ИЗГОРЕ МАКЕДОНСКИ АВТОБУС: Загинале 46. лица, меѓу кои 12. деца

Најмалку 46. лица загинаа денеска кога автобус со северномакедонски регистарски таблички се запалил на автопат во западна Бугарија, соопштија властите во Софија. Шефот на одделот за безбедност на бугарското МВР, Николај Николов за националната телевизија изјавил дека седум лица со изгореници се префрлени со брза помош во болницата Пирогов во …

Повеќе »

Во Бугарија се запалил македонски автобус на АМ „Струма“: Настрадале 46. лица – имало и деца

Синоќа на автопат во Бугарија, се случила тешка несреќа со автобус на АМ „Струма“, кој се запалил и изгорел со 46. патници. Како што известуваат бугарските медиуми меѓу нив имало и деца. За ТВ Нова по телефон говорел и прмиерот Зоран Заев кој заедно со министеротза надворешни работи- Бујар Османи …

Повеќе »

Корона вирусот се уништил самиот себеси – чудо во Јапонија!

Драстичниот пад на новите инфекции и смртни случаи во голема мера се припишува на одличниот процент на вакцинирани, јавното прифаќање за носење маски и други епидемиолошки фактори. Но, некои научници сè уште веруваат дека овој пад е единствен. Пандемијата на коронавирус во Јапонија доживеа неочекуван пресврт, а нивните научници тврдат …

Повеќе »

Немате желба за секс? Откријте што може да биде проблемот!

Губењето на желбата за секс е чест проблем кој влијае на многу жени во одреден период од нивниот живот. Губењето на желбата за секс често се поврзува со проблеми во врската, но може да биде индикација за основниот медицински проблем. Сексуалната желба кај секого е различна и не постои „нормално“ …

Повеќе »

Дали љубомората е доказ за љубов?

Љубомората е сложено чувство. Тоа може да се изрази преку гнев, омраза, страдање, вознемиреност и очај. Меѓутоа, дали чувството на љубомора секогаш мора да биде деструктивно? Обично тоа е резултат на негативни мисли и чувства на несигурност кои се појавуваат затоа што се плашиме дека би можеле да останеме без …

Повеќе »

МОЌНА НАМИРНИЦА! КОИ СЕ ПОЗДРАВИ – ЦРНИТЕ ИЛИ ЗЕЛЕНИТЕ МАСЛИНКИ? Тие го штитат срцето, коските и го регулираат шеќерот

Маслото од црните маслинки е помалку горчливо од она направено од зелените. Не е тајна дека маслинките имаат силен ефект врз здравјето. Без разлика дали се работи за масло или цел плод, маслинките имаат репутација на одлични помагачи на срцето, но придобивките ги надминуваат само кардиоваскуларните јакнења. Кога ќе слушнете …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕОБЈАСНИВО – ЧУДО НА ПЛОЧАТА НА МИРОПОМАЗАНИЕТО! Маслото со прекрасен мирис НЕ ПРЕСТАНУВА ДА ТЕЧЕ, без оглед колку верници го купиле!

Соборниот храм на Гробот на Господ, во која се наоѓа Светиот гроб, од кога воскреснал Спасителот Исус Христос, е најважната христијанска црква во светот. Црквата на Светиот гроб се наоѓа во самиот центар на стариот град Ерусалим. Плоча за Миропомазание Кога влегувате во храмот, првото нешто што го гледате е …

Повеќе »

Колку која вакцина е ефикасна против сојот делта?

Како што расте глобалната загриженост за високо заразниот дел од сојот на корона вирусот, едно од најчестите прашања е дали и до кој степен постоечките вакцини се ефикасни против него. Податоците од теренот се малку збунувачки. Две земји со повисоки стапки на вакцинација, Обединетото Кралство и Израел, забележаа голем пораст …

Повеќе »