театар

Претставата „Електра“  на МНТ бриљираше на МЕСС- причина повеќе да ја погледнете н 26. октомври

По успехот на МЕСС во Сараево, од МНТ се огласија со соопштение: „Вчеравечер, на 2 октомври во Народниот театар во Зеница, во рамките на 57-то издание на Интернационалниот театарски фестивал МЕСС, Босна и Херцеговина, МНТ со изведбата на „Електра“ повторно покажа ризичен, анархичен, опасен и отворен театар, театар на новото …

Повеќе »

Денеска почнува 42. Млад отворен театар

Осумнаесет претстави се на програмата на 42. фестивал Млад отворен театар (МОТ) кој ќе се одржува од денеска до 4 октомври. Според најавената програма, на првиот фестивалски ден ќе бидат изведени претставите „Силјан Штркот шанца“ на МНТ, „Нашето насилство и вашето насилство“ на Младински театар од Љубљана и ХНК „Иван …

Повеќе »

(ФОТО) Театар Комедија стартува со премиерата на „Дони Дарк“ и пристап за лица со хендикеп

Романтичната комедија „Дони Дарк“ од Леонард Герш во режија на Роберт Ристов е прва премиера на Театар Комедија во новата театарска сезона. Романтичната комедија „Дони Дарк“ од Леонард Герш во режија на Роберт Ристов е прва премиера на Театар Комедија во новата театарска сезона. Ќе биде изведена вечерва од 20 …

Повеќе »

„Папагалот Историко“ – премиерно во Драмски театар

На 23.ти септември на сцената на Драмски театар, премиера на претставата „Папагалот Историко“, драматизација на романот „Монументи на глупоста“ од Љубиша Георгиевски… „Папагалот Историко“ е драматизација на романот „Монументи на глупоста“ од Љубиша Георгиевски. Оценете сами, ни треба уметнички театар или не, прашањето е сега. Не сомневајте се во својот …

Повеќе »

Театарот за деца и младинци од фестивал во Црна Гора се врати со две награди!

Актерката Татјана Кочовска Павловска доби награда за актерско мајсторство за ликот на Ѕвончица. Театарот за деца и младинци на 6. Меѓународен фестивал на кукларство кој се одржа од 13. до 1. септември во Подгорица, Црна Гора, со изведба на претставата „Петар Пан“ во режија на Боњо Лунгов освои две награди. …

Повеќе »

„Алиса зад огледалото“ ќе го отвори фестивалот „Иван се враќа дома“

Театарот „Мастерскаја П. Фоменко” од Москва денеска и утре со почеток во 18. часот на сцената на Македонскиот народен театар ќе ја изведе преставата „Алиса зад огледалото” во режија на Иван Поповски, наменета за публика над седумгодишна возраст. Претставата, со која почнува фестивалот „Иван се враќа дома“, е работена според …

Повеќе »

Почнува меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“

Во петте фестивалски денови публиката ќе може да види 14 театарски претстави од Македонија, Србија, Бугарија, Босна и Херцеговина и Косово. Во центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, вечерва, со почеток во 20. часот, свечено ќе биде отворено 25-то издание на меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“. Како …

Повеќе »

Ќе ве наежи: Погледнете ја оваа прекрасна изведба на американски ученици на “Што имала к’смет Стамена”

Светот ја почитува нашата традиција, песна и култура. Група на ученици од приватно училиште во Америка ја пеат и играат на песната “Што имала к’смет Стамена”, а ја пеат подобро и од нашите деца. Погледнете:

Повеќе »

Отворена аудиција за избор на актери, танчери и пејачи за споредни улоги во мјузиклот „Мама миа“

Македонскиот народен театар објавува ОТВОРЕНА АУДИЦИЈА за избор на актери, танчери и пејачи за споредни улоги во мјузиклот „Мама миа“ МУЗИКА: AНИ АНДЕРСОН И БЈОРН УЛВЕУС ТЕКСТ: КЕТРИН ЏОНСОН РЕЖИЈА: НАТАША ПОПЛАВСКА ПРОДУКЦИЈА: МНТ „Мјузилот „МАМА МИА“ е светски хит инспириран од музиката на големата музичка група АББА . Македонскиот …

Повеќе »