КУЛТУРА

(ФОТО) Репертоар на МНТ од 7. до 13. октомври

7.10.  Панфиз – Промоција на монографијата „10 години ПАНФИЗ“ и свечено отворање на фестивалот „Не на своето место“ – Република Франција 8.10 Панфиз- Хомо Американус“ (мала сцена)- Република Романија     Панфиз – Богатството“ – Република Бугарија 9.10. Панфиз – Кратки визуелни приказни“ – Република Германија      Панфиз -„ Постквартет“- Република …

Повеќе »

Претставата „Електра“  на МНТ бриљираше на МЕСС- причина повеќе да ја погледнете н 26. октомври

По успехот на МЕСС во Сараево, од МНТ се огласија со соопштение: „Вчеравечер, на 2 октомври во Народниот театар во Зеница, во рамките на 57-то издание на Интернационалниот театарски фестивал МЕСС, Босна и Херцеговина, МНТ со изведбата на „Електра“ повторно покажа ризичен, анархичен, опасен и отворен театар, театар на новото …

Повеќе »

Балетскиот спектакл „Оревокршачка“ на мраз на 24. ноември во Скопје

Станува збор за балетски спектакл на мраз што Државниот балет од Санкт Петербург го изедува на речиси сите светски балетски и оперски сцени. Државниот балет на мраз од Санкт Петербург повторно во Македонија, овој пат со изведба на претставата „Оревокршачка“ од Петар И. Чајковски. Претставата ќе биде изведена на сцената …

Повеќе »

Денеска почнува 42. Млад отворен театар

Осумнаесет претстави се на програмата на 42. фестивал Млад отворен театар (МОТ) кој ќе се одржува од денеска до 4 октомври. Според најавената програма, на првиот фестивалски ден ќе бидат изведени претставите „Силјан Штркот шанца“ на МНТ, „Нашето насилство и вашето насилство“ на Младински театар од Љубљана и ХНК „Иван …

Повеќе »

„Генерација Милениум“ – урбана бајка со документарна жичка во кината низ Македонија

„Генерација Милениум“ во режија на Јана Биргелин, филмот што ја имаше својата светска премиера на годинашното Берлинале, од денеска се прикажува во киносалите низ Македонија. Филмот ги следи двата протагонисти Ен и Лео како нивна придружба. Двајцата се во раните 30.ти години, тие се блиски пријатели, но не и пар. …

Повеќе »

Драган Таневски:„Суштината на твоето постоење е баш тоа – да ја победиш таа проклета секунда на страв“!

Убаво е кога имате место каде го започнувате денот…Можеби нема секој ден да ве насмее,или да ве воодушеви, но во секој случај ќе ве стави во мисла – да размислите дали авторот на тие мисли е во право, или што сакал да каже со тие неколку напишани редови… Еден од …

Повеќе »

(ФОТО) Театар Комедија стартува со премиерата на „Дони Дарк“ и пристап за лица со хендикеп

Романтичната комедија „Дони Дарк“ од Леонард Герш во режија на Роберт Ристов е прва премиера на Театар Комедија во новата театарска сезона. Романтичната комедија „Дони Дарк“ од Леонард Герш во режија на Роберт Ристов е прва премиера на Театар Комедија во новата театарска сезона. Ќе биде изведена вечерва од 20 …

Повеќе »

Четириест и една година од смртта на Никола Бадев

Бадев има снимено повеќе од 400. песни и многу грамофонски плочи. Четириесет и една година од смртта на Никола Бадев, еден од најистакнатите и најрепрезентативни изведувачи на изворната македонска народна песна, се навршува денеска, потсети историчарот Петре Камчевски од Кавадарци. Бадев бил роден во кавадаречкото село Глишиќ во 1918 година, …

Повеќе »

На 5 октомври: Ѕвезденото небо за Тоше ќе блесне со негова нова песна – „Light the flame“

И годинава фан клубот на прерано замината македонска музичка легенда Тоше Проески,  на 5 октомври во Скопје на Плоштадот Македонија ќе го организира настанот „Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“, на кој ќе биде претставена нова, необјавена песна „Light the flame“, како најава за новиот албум кој …

Повеќе »