КУЛТУРА

На 5 октомври: Ѕвезденото небо за Тоше ќе блесне со негова нова песна – „Light the flame“

И годинава фан клубот на прерано замината македонска музичка легенда Тоше Проески,  на 5 октомври во Скопје на Плоштадот Македонија ќе го организира настанот „Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“, на кој ќе биде претставена нова, необјавена песна „Light the flame“, како најава за новиот албум кој …

Повеќе »

(ФОТО) Нова награда за „Џган“:Мартин Ѓорѓоски најдобар глумец во Лесковац

Филмот „Џган“ на Вардан Тозија не запира со наградите. Филмот едноставно, каде и да се појави освојува награди. Последната е на фестивалот за филмска режија, „Златен лешник“ во Лесковац, Србија, каде Мартин Ѓорѓоски доби награда за најдобра машка улога.

Повеќе »

Почна Фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“

Македонската премиера на краткиот филм „Крајот на времето“ на режисерот Милчо Манчевски, го означи почетокот на 38. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот за отворен го прогласи претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, кој како покровител на овој национален културен настан, му врачи златна „Камера 300“ …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Енигмата наречена Петер Хандке“ во кината низ Македонија

Овој документарен филмски портрет бил снимен во период од повеќе од три години, а ја имаше својата премиера на филмскиот фестивал во Локарно во август 2016 година Документарниот филм „Петер Хандке“ (2016 година), во режија на Корин Белц, го истражува животот и делото на австрискиот писател Питер Хандке во светлината …

Повеќе »

Концерт на македонската пијанистка Дуња Иванова

Концертот ќе биде посвети на култниот јапонски композитор Руичи Сакамото. Македонската пијанистка Дуња Иванова денеска ќе одржи рецитал во Киното Култура во Скопје со почеток во 19 часот, а кој ќе го посвети на култниот јапонски композитор Руичи Сакамото. На програмата се неговите најпознати дела, меѓу кои и The Sheltering …

Повеќе »

„Папагалот Историко“ – премиерно во Драмски театар

На 23.ти септември на сцената на Драмски театар, премиера на претставата „Папагалот Историко“, драматизација на романот „Монументи на глупоста“ од Љубиша Георгиевски… „Папагалот Историко“ е драматизација на романот „Монументи на глупоста“ од Љубиша Георгиевски. Оценете сами, ни треба уметнички театар или не, прашањето е сега. Не сомневајте се во својот …

Повеќе »

Денес почнува „Вино Скоп 2017“

На плоштадот „Мајка Тереза“, пред МОБ денеска почнува фестивалот на виното „Вино Скоп 2017“ на кој ќе се претстават десетина македонски винарии на чии штандови посетителите по промотивни цени ќе можат да дегустираат повеќе видови вина и македонски деликатеси. Посетителите на годинашниов Вино Скоп ќе имаат можност да дегустираат повеќе …

Повеќе »

Оваа сабота во Гевгелија: „Статуафест“ – фестивал на живи статуи

Во Гевгелија со почеток во 18 часот, в сабота, ќе се одржи уличниот уметнички фестивал за живи статуи „Статуафест“. „Статуафест“ е уличен уметнички фестивал за живи статуи поддржан од Министерството за култура на РМ како дел од проектот „Нов културен бран“. Живите статуи се уметност која е застапена речиси во …

Повеќе »

Четкар гостин на обновениот џез фестивал во Куманово

По пауза од повеќе години, џезот се враќа во Куманово, повторно во форма на фестивал. Настанот ќе се оддржи на 22. септември, со почеток во 20.00 часот, во големата сала на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Музичката програма е составена од „МС бенд“ и „Филип Стевановски бенд“, додека звезда на …

Повеќе »