НОБ

Во петок во МОБ „Севилскиот бербер“: Неприкосновена комична опера!

Во петок, 09.11.2018 г. со почеток во 20 часот, во салонот на Македонската опера и балет ќе се одржи популарната opera buffo, „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини. Приказна за победата на младоста и љубовта, комична опера во два чина. Авторската екипа е составена од: Диригент, Иван Еминовиќ. Режисер е Урсула …

Повеќе »

Во недела во МОБ – „Марија Калас-час“

На 04.11.2018, на малата сцена во Македонска опера и балет со почеток во 20.00 часот ќе биде изведена „Марија Калас – час“, драма, напишана од американскиот писател Теренс Мекнели во 1995год. Претставата е во рамките на фестивалот „Есенски музички свечености“ 2018. Режијата и преводот е на Урсула Хорнер, костимографија Марија …

Повеќе »

Хуманост: „Охридско лето“ и МОБ се вклучуваат во акцијата за помош на Сара

Националните установи „Охридско лето“ и Македонската опера и балет се вклучуваат во акцијата за помош на младата Сара Настеска од Охрид со изведба на детската балетска претстава „Петар Пан“. Претставата ќе се одигра на 29-ти ноември на сцената на МОБ во Скопје. Во рамки на хуманитарната акција претходно за децата …

Повеќе »

Популарната оркестарска бајка „Петре и волкот“ во недела во МОБ

В недела, во Македонската опера и балет, во 11 часот ќе биде изведена една од најпопуларните оркестарски бајки за деца – „Петре и волкот“ од рускиот композитор Сергеј Прокофјев. Под диригентство на младиот, но веќе искусен диригент Ангел Спироски, свитата ќе ја изведе реномираниот ансамбл „Контемпора“, а низ приказната најмладите …

Повеќе »

Најубавите филмски оскаровски теми во камерна изведба во недела во МОБ

Гудачкиот камерен оркестар Арко ќе ги изведува најпознатите филмски музички теми како „Мемоарите на една Гејша“, „Ла Ла Ленд“, „Синема Парадизо“, „Авантурите на ШерлокХолмс“, „Ловец на елени“, „Легенда за есента“, „Милионер“, „Ѕвездени патеки“, „Баџирао Мастани“. Во недела, на 7ми октомври, во Македонската опера и балет Гудачкиот камерен оркестар Арко по …

Повеќе »

Во изведба на Гудачкиот камерен оркестар Арко: Уникатна вечер со филмска оскаровска музика

Дел од филмските музички теми кои ќе прозвучат на концертната вечер се „Мемоарите на една Гејша“, „Ла Ла Ленд“, „Синема Парадизо“, „Авантурите на Шерлок Холмс“, „Ловец на елени“, „Легенда за есента“, „Милионер“, „Ѕвездени патеки“, „Баџирао Мастани“. “It’s a Film” е насловот на концертот со прекрасна филмска музика, што за првпат …

Повеќе »

(ФОТО) Балетскиот анасамбл на МОБ и Бисера Чадловска во Пловдив на „Опера опен“

На 13 и 14 септември во Пловдив, Р. Бугарија во рамки на фестивалот „Опера опен“ беше изведена балетската класика на П. И. Чајковски „Лебедово езеро“ со гости солисти од Бољшој театар, балетскиот ансамбл на Македонската опера и балет, под диригентската палка на нашата маестра Бисера Чадловска. фот: Валентина Биларева

Повеќе »

Мал број билети се останати за септемврискиот спектакл „Мала Италија патува 2“

Извонредните италијански песни во изведба на Павле Камилоски и оваа година ќе ја доловат италијанската музичка заводливост. “Малата Италија” е настан кој традиционално ќе се одржи по четврти пат на 19 септември, во големата сала на Македонската опера и балет во 20.00 часот. Оваа година, во придружба на Павле Камилоски, …

Повеќе »

Септември во звуците на „Мала Италија патува 2“ со Павле Камилоски

Новото продолжение на проектот „Мала Италија патува“ ќе се одржи на 19 септември во 20.00 часот во големата сала на Македонска Опера и Балет. На настанот ќе ги слушнеме најубавите песни од италијанската, француската и шпанската музика. Иницијатор на овој проект е Павле Камилоски, кој го започна патувањето низ најубавите …

Повеќе »