изложби

МСУ слави 60 години постоење со дело на Барукело, промоција на „Големото Стакло“ и МСУ водич

На 11 февруари Музејот на современата уметност – Скопје бележи 60 години од основањето. Во пресрет на овој значаен јубилеј, оваа сабота на 10 февруари, со почеток во 12 часот, Музејот организира дневен настан – матине. Ексклузивно по 35 години ќе биде изложено уметничкото дело „Доблест во нужност“ на познатиот …

Повеќе »

Денес видео промоција на новиот музички сингл “Вредеше”

Денес, на 7ми Февруари, во 20:00 часот во Буква ќе се одржи Видео промоција на новиот музички сингл “Вредеше”, како и музички концерт на Emilija L. Ducks. Емилија е кант-автор и поет, со многубројни писателски и музички издавања. Денешното видео е нивен концепт, со видеографија од Chris Cambell, едит на …

Повеќе »

„Градски импресии“ – самостојна изложба на Елизабета Костова

Во четврток, на 8 февруари 2024 година во КСП Центар -Јадро, со почеток во 20:00 часот, ќе биде отворена самостојната изложба на акварели на Елизабета Костова. Елизабета целиот свој работен век го поминала и работела како психолог. Но таа отсекогаш била голем вљубеник во уметноста, а особено во сликарството. Таа …

Повеќе »

„Над бескрајот на стените“ – изложба на Зоран Лазаревски во МКЦ

Во понеделник, на 5 февруари 2024 година во галеријата на Младинскиот Културен Центар во Скопје, со почеток во 20:00 часот, ќе биде отворена изложбата „Над бескрајот на стените“ на ликовниот уметник Зоран Лазаревски. Не еднаш и не еден уметник занемено стоел пред совршените, беспрекорни творби на природата; и секој отсекогаш …

Повеќе »

Искористете го викендот да погледнете три одлични изложби во објектите на Националната галерија

Секој ден е убав ден за љубителите на културата и уметноста да посетат некој културен настан. Викендов ви предлагаме да ги погледнете трите одлични изложби во трите објекти на Националната галерија. Во објектот Даут пашин амам е јубилејната изложба на Ристо Калчевски. Во Чифте амам ја имате изложбата на Ангел …

Повеќе »

„Мојот маж“ промовирана во Буенос Аирес

Книгата на Румена Бужаровска продолжува да го освојува светот Македонската авторка Румена Бужаровска на 31 јануари, во Буенос Аирес, Аргентина, го претстави шпанското издание на „Мојот маж“ (објавено од страна на шпанската издавачка куќа Impedimenta, во превод на Красимир Тасев). Промоцијата се одржа во книжарницата Dain Usina Cultural пред бројна …

Повеќе »

Во понеделник отворање на изложба на Зоран Лазаревски “НАД БЕСКРАЈОТ НА СТЕНИТЕ”

Во понеделник, 5 февруари 2024 година во Галеријата на Младинскиот културен центар во 20 часот ќе биде отворена изложбата “НАД БЕСКРАЈОТ НА СТЕНИТЕ” на Зоран Лазаревски. Зоран Лазаревски е роден 29.07.1949 година во Скопје. Завршил училиште за применета уметност „2 Август“ во Скопје 1965-1970 година. Дипломирал на Академијата за ликовни …

Повеќе »

„Рокчето” е приказна за сите светови и времиња собрани во едно место – во рогот на изобилството

Првата книга за деца од поетот Никола Маџиров, „Рокчето”, со илустрации на Анета Илиевска, а во издание на „Либи”, дел од „Арс Ламина – публикации”, беше промовирана вчеравечер во присуство на многубројна публика во книжарницата „Литература.мк суперстор” во трговскиот центар „Дајмонд мол”. „Рокчето” е прва книга за деца на Никола …

Повеќе »

„50 години творештво“ – Ретроспективна изложба на Ангел Димовски – Чауш

Во Националната галерија, објект Чифте амам, вечерва, со почеток во 19.30 часот ќе се отвори ретроспективната изложба на Ангел Димовски – Чауш со насловена „50 години творештво“ што воедно претставува можност македонската културна јавност да се запознае со богатиот творечки опус на овој наш уметник кој повеќе децени живее и …

Повеќе »