изложби

Александар Саша Трајковски со нова книга антологија ,, Различни светови”

По иницијатива на нашиот поет Александар С. Трајковски, книгата антологија ,,Различни светови”, го виде светлото на денот. Во неа собрани се повеќе поеми од наши македонски автори. Книгата е во издаваштво на најстарата приватна издавачка куќа во Македонија – ,,Збор” од Велес во соработка со Трајковски. Книга од збир на …

Повеќе »

Градската библиотека од Скопје партнер во проектот „Полска на полица“

Проектот за популаризација на полските книжевни достигнувања меѓу македонската читателска публика започнува токму од Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ – Скопје. Скопје, 14 февруари – Полскиот амбасадор во нашата земја, Н.Е Кшиштоф Гжелчик вчера ја посети Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ – Скопје и донираше збирка од педесетина наслови од полски автори …

Повеќе »

„Нови Енергии“ – изложба на ново примени автори во ДЛУМ

Изложбата на ново примени автори во ДЛУМ, ќе се одржи на 14.02.2024 година во галеријата во Домот на Армијата од 20:00 часот. На истата ќе бидат претставени новите членови примени од 2023та и од првиот конкурс од 2024та. Изложбата ќе биде отворена од претседателкатa на ДЛУМ, проф.д-р Јана Манева – …

Повеќе »

Стрип центарот на Македонија со седиште во Велес го објави традиционалниот МЕЃУНАРОДЕН КОНКУРС ЗА СТРИП

Овој конкурс е составен дел од активностите од традиционалниот 21 Мегународен стрип салон ” Велес 2024 ‘-најзначајна стрип манифестација во државата. Истиот е финансиран од страна на Министерството за култура на Македонија и Општина Велес Според пропозициите: – Право на учество имаат сите автори од цел свет, без разлика на …

Повеќе »

Сашо Кузмановски: За да можат македонските крими-романи да ги надминат физичките граници на државата, првин треба да ги видиме во внатрешните граници

Во исполнетата книжарница на „Литература.мк” во „Дајмонд мол”, на 9 февруари се одржа промоција на вториот роман на Сашо Кузмановски, крими-трилерот „Бахус”. Романот го промовираше уредничката во издавачката куќа „Арс Ламина”, Бисера Бендевска, која низ разговор со авторот го претстави неговото второ дело, а заедно продискутираа на теми поврзани со …

Повеќе »

Критички осврти за поезијата на Александар С. Трајковски

Александар С. трајковски е поет кој обележува една деценија од развитокот на македонската поезија. Станува збор за деценија во која се конституираат системските начела и конвенции на новата македонска книжевност. Александар Саша Трајковски е роден во Битола, современ македонски поет, преведувач и толкувач, редовен член и дел од Македонското научно …

Повеќе »

Распишан конкурсот за најдобра необјавена песна за деца „Тоде“

Здружението за поттикнување на развојот на книжевноста и други уметности, „Креативна верига“ –Охрид, го распиша конкурсот за наградата „Тоде“ за најдобра песна за деца. Право на учество на конкурсот имаат сите домашни автори кои заклучно со 21.2.2024 ќе испратат своја необјавена песна на електронската пошта nagradatode@gmail.com . Изборот на трите …

Повеќе »

ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „БЕЛА САМА” ОД ВИОЛЕТА ТАНЧЕВА ЗЛАТЕВА

📅 13. февруари 2024 година, 19:19 часот 📌 Салон Империјал 2 На 13 февруари, од 19:19 часот, во Културно-информативниот центар ќе се промовира најновото прозно дело на истакнатата македонска авторка Виолета Танчева-Златева. Промотор ќе биде Ана Јовковска, добра познавачка на македонската реч. Во издание на ТРИ, овој роман е суштинско …

Повеќе »

Промоција на расказите „Грамадата на пристаништето“ од словенечкиот писател Борис Пахор

Издавачката куќа „Арс Ламина” ќе ја промовира збирката раскази „Грамадата на пристаништето” од словенечкиот писател Борис Пахор, во рамките на фестивалот „Денови на литературата”, што се одржува по четврти пат и ќе трае од 6 до 20 февруари. Настанот ќе се одржи на 13 февруари (вторник) во 19 часот, во книжарницата „Литература.мк” во „Дајмонд мол”. Во …

Повеќе »