фитнес

FitKit App – македонскиот Airbnb за вежбање и релаксација

Брзото темпо на живот во услови на пандемија наметна нови начини на вежбање и одржување на здрав и активен лајфстајл. Вежбањето во било кое време и на било кое место стана новиот тренд и потреба. За да ти помогнеме во оваа мисија, ги комбиниравме најдобрите фитнес практики и ја подобривме …

Повеќе »

(ФОТО) Елизабет Харли (56) позирала во бикини па со вајаното тело го урнала Инстаграм

Елизабет Харли практично живее во бикини. 56-годишната актерка 365. дена ужива на сонцето и објавува жешки фотографии на Инстаграм за да ја разбуди имагинацијата на нејзините следбеници. „Конечно сонце, море и уште сонце“, напишала таа покрај фотографијата на која позира во дводелен костим за капење и го покажува своето извајано …

Повеќе »

4. ПРАВИЛА НА МЕГАН МАРКЛ ЗА СОВРШЕНА ФИГУРА: Благодарение на нив, изгледа совршено и по 2. породувања!

Личниот тренер на Меган Маркл открива кои правила строго ги следи со години Меган Маркл многу се грижи за нејзиниот изглед, и со години редовно тренира со својот личен тренер. Таа оди во теретана 3. до 4. пати неделно и обично останува таму околу еден час. Покрај вежбањето, таа се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Маж исмејувал жена во теретана, сега сите и се восхитуваат за начинот на кој возвратила!

КАТ Камалани одлучила на најдобар можен начин да одговори на сексистичкиот коментар на маж во салата. Оваа стјуардеса и мајка на две деца дошла да крева тегови. Еден маж и пришол и ја прашал дали мисли дека може да крене 15 килограми. „Реков дека ќе земам тежина од 45 килограми. …

Повеќе »

Како ОДЕЊЕТО влијае на слабеењето? Еве колку би требало да бидеме активни!

Кога станува збор за стратегии за вежбање за слабеење, одењето е потценето во таа смисла. Време е да го смениме тоа. Постојат многу работи што го поддржуваат одењето, вклучително и тоа што не треба да носите работи од спандекс, не мора да одите во специјална сала за да го направите …

Повеќе »

Подобро е да се вежба отколку да се намалат калориите, велат американските научници

СПОРЕД американските научници, надминувањето на здравствените проблеми поврзани со прекумерната тежина зависи повеќе од напорната работа со мускулите и вежбањето отколку од намалувањето на калориите.Иако прекумерната тежина придонесува за дијабетес и срцеви заболувања, строгата диета не е одговор за утроената дебелина и порастот на здравствените проблеми во светот од средината …

Повеќе »

Белките можат да бидат подеднакво добри, како и целите јајца, за зголемување на мускулната маса

ШТО е подобро за зголемување на мускулите – белка од јајце или жолчка? И двете. Конзумирањето само белка од јајце не е подобро или полошо за градење мускули од цело јајце, според новиот преглед објавен во International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism. Во овој преглед, истражувачите прегледаа неколку …

Повеќе »

Како да се симнат килограми без вежбање? Шест едноставни начини да согорите калории!

НЕ треба да плаќате скапи членарини за сала за вежбање за да ослабите. Од одвишните килограми можете да се ослободите и без да вежбате и да подлежите на диети. Секојдневните задачи како чистење, градинарство или шопинг исто така согоруваат калории. Покрај тоа, верувале или не, дури и ако работите на …

Повеќе »

(ФОТО) Овие луѓе докажуваат дека годините се само бројка: Надминале 50. години, а изгледаат многу помлади

НАУЧНИЦИТЕ потврдија дека како што старееме, нашето здравје зависи повеќе од среќата отколку од гените. Оние кои се најзадоволни од односите со блиските луѓе се најздрави. На некои луѓе навистина им е тешко да ја погодат нивната вистинска возраст, бидејќи изгледаат подобро со годините. Најдовме неколку примери кои докажуваат дека …

Повеќе »