диети

Колку калории има во алкохолните пијалоци?

Ако сте испиле две пива, тоа е исто како да сте изеле цело чоколадо. Телото го регистрира алкохолот како отров, па затоа се обидува што побрзо да го претвори во нешто помалку штетно – во вишок енергија што се претвора во маснотии, која кај мажите се таложи во стомакот, а …

Повеќе »

Пролетна детоксикација со која за 4. дена се симнуваат 4. килограми

Ја соблековме топлата облека, но оние неколку килограми што се насобраа за време на студените месеци и празници – никако. Во исто време, јаката храна си го направи своето, се чувствувате подуени, па сè повеќе размислувате за пролетна детоксикација. Нутриционистката Бранка Мирковиќ кажува како да се исчисти телото од токсини …

Повеќе »

Како до РАМЕН СТОМАК? Едноставно: Вметнете ги овие пет намирници во вашата исхрана и ОЧЕКУВАЈТЕ ги резултатите!

Потполно рамен стомак со плочки ќе добиете со вежбање, но пред тоа, еве како да го истенчите… Многумина од нас, особено во зрелите години, се борат со „перница“ околу стомакот што не можеме ниту да ја скриеме, а камоли да ја истенчиме и изгубиме. Иако вежбањето е клучот за успехот, …

Повеќе »

(Рецепт) РУСИНКИТЕ СЕ КОЛНАТ ВО ОВОЈ НАПИТОК ЗА СЛАБЕЕЊЕ: Благодарение на него, тие се толку витки!

Само измешајте ги двете состојки и пијалокот е подготвен Русинките се познати по витката линија и откривме како го прават тоа. Скоро секоја жена во Русија го започнува утрово со овој пијалок од само 2 состојки. За подготовка ви требаат: 1/2 чаша кефир или пробиотски јогурт 1 голема лажица мелен …

Повеќе »

(МЕНИ) Ротационата диета, на доктор Катан, нов тренд во светот: Симнува половина килограм на ден!

Ротационата диета е дизајнирана пред повеќе од 50 години, но поради некоја причина повторно стана актуелна деновиве и масовно ја „гуглаат“. Правилата се едноставни, траат три недели, а наводно губите половина килограм на ден. Ротационата диета ја смислил д-р Мартин Катан уште во 1963. година, кога, благодарение на сопствената диета, …

Повеќе »

Умерената исхрана е поедноставна отколку што мислите

Ако се фаќате за глава кога ќе го слушнете изразот „умерена исхрана“, тоа е затоа што нема строги правила за тоа што навистина значи. Всушност, изразот „умерен“ се дефинира како „начин што е разумен и не е претеран“. Бидејќи овој термин е склон кон различни толкувања, можете да одлучите како …

Повеќе »

ПУТИН Е ЈАК КАКО КАРПА ПОРАДИ КЕФИР И МЕД: Откриено е што јаде рускиот претседател – обожува јагнешко, а јаде само едни слатки!

Рускиот лидер Владимир Путин многу внимава што јаде, па светските медиуми пишуваат дека ужива во руската исхрана и не се грижи премногу за меѓународните специјалитети. Анализата на исхраната кај првиот човек на Руската Федерација ја дала нутриционистката Јована Срејиќ Ферлуга. Руската исхрана се заснова на супи, чорби, варени јадења направени …

Повеќе »

12. намирници кои треба да се јадат за појадок – ако сакате да ослабнете

Оброк кој е многу важен кога сакате да се храните здраво и да ослабнете е појадокот. Појадокот е многу важен оброк – може да ви го разубави или расипе денот, може да ги зголеми вашите желби за нездрава храна и да ве доведе до неуспех пред да започне денот. Од …

Повеќе »

КАКО ДА ОСЛАБНЕТЕ И ДА ЈА ЗАДРЖИТЕ САКАНАТА ТЕЖИНА ПО ПРИРОДЕН ПАТ ВО РЕКОРДЕН РОК: СОНОМА диетата го решава проблемот!

Што е Сонома диета ? Тоа е програма за слабеење развиена од регистриран диететичар и автор д-р Кони Гатерсен. Се состои од три различни фази кои стануваат помалку ограничувачки како што се приближувате и ја достигнувате целната тежина и ви помага да ја надминете зависноста од шеќер и да ја …

Повеќе »