Актуелно

Денес се слави Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан

Каменуван зашто проповедал дека во Исус не веруваат само лошите луѓе (Именден празнуваат: Стефан, Стефанка, Стефанија, Фанија, Фанка, Стојан, Стојанка, Стојмен, Стоичко…) Свети архиѓакон и првомаченик СтефанНа третиот ден од празникот Божик светата православна црква го празнува споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан. Тој е наречен првомаченик затоа што …

Повеќе »

Најважни денови во 2018 за секој хороскопски знак?

Веќе сме влезени во 2018.  година, а еве и кои денови се најважни за секој хороскопски знак: Овен 12.06. – Прекрасен ден за љубов. 22.04. – Неочекувана романтична средба. 24.12. – Неочекувана складна промена и спој на старото и новото. Бик 10.06. – Хармонија во љубовта и душата. 26.06 – …

Повеќе »

Од УХМР за оваа недела најавуваат снег

Управата за хидрометеоролошки работи информира дека ќе продолжи периодот на стабилно и претежно суво време. До четврток најчесто ќе дува слаб јужен ветер поради што по котлините ќе има појава на температурна инверзија, која ќе биде најизразена од утре до петок. Утре, а потоа и во периодот до четврток ќе …

Повеќе »

Денес е Собор на Пресвета Богородица: Слава на Пресветата Божја Мајка

На вториот ден од Божик христијанската Црква ѝ оддава слава на Пресветата Божја Мајка, Којашто Го роди Господ и Спасителот наш Исус Христос. Ова празнување се нарекува Нејзин собор затоа што на тој ден се собираат сите верни за да Ја прослават Нејзе, Која е Богородица. Тогаш се служи торжествено, …

Повеќе »

Што треба да направите со паричето од лепчето: Богатство да ве следи до следниот Божик!

Според преданијата, сите членови на семејството мораат да го изедат својот дел од лепчето за да во нивниот дом влезе сила и здравје… Со векови лепчето за Бадник е традиционално кое домаќинките во Македонија го подготвуваат за Бадник. Неизоставен дел од лепчето е паричето, а еве зошто е тоа важно …

Повеќе »

Рождество на Господ Исус: Честит Божик – Христос се роди!

Денеска е Рождество Христово – Божик, празник на радоста и надежта Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 25 декември. Денеска е Рождество Христово – Божик. Името Христос е превод на еврејското Месија, што зна­чи Помазаник. Овој Помазаник, овој Христос, на луѓето им бе­ше ветен уште од времето на …

Повеќе »

Божик со топлина во срцето но и на времето

За разлика од минатиот Божик во 2017 кога имавме ЕКСТРЕМНО ниски температури на воздухот и снег овој Божик ќе ни донесе вистинска пролет со многу високи температури на воздухот кој ќе се дури за десет степени повисоки од нормалните за овој дел од годината. Очекуваните температури на многу места ќе …

Повеќе »

(ФОТО) „Огин и Бес“:„Доналд Трамп е хроничен прељубник – Меланија не знаела дека сопругот ја измамува“

„Првата дама често не знаела каде всушност и се наоѓа мажот, а ниту не се трудела. Доналд се селел по станови како по соби“, вели новинарот Мајкл Волф. Откако се појавиле детали од книгата „Огин и бес“, американскиот претседател Доналд Трамп (71) рекол дека сето тоа е „куп лаги, погрешни …

Повеќе »

(ВИДЕО) Додека тука секој втор „се мава од земја“ на српски песни, над 2.000 Македонци во Лерин слават Нова година со македонски песни и ора

На Јутјуб се објавени две видеа од прославата на Нова година во Лерин, Егејска Македонија (Грција) каде што над 2.000 Македонци со македонски песни и ора ја слават „најлудата ноќ во годината“. И додека во Грција нашинците после децении на притисоци, забрани, затварања и убиства за користење на македонскиот јазик …

Повеќе »