Актуелно

Донација на Македонски Телеком и Град Скопје за детската болница – Козле

Донирани медицински апарати во вредност од 10 000 евра Донацијата е реализирана со пренамена на средствата планирани за дочекот на Нова година Македонски Телеком и Град Скопје, денес ја предадоа донацијата од два медицински апарати на Инситутот за белодробни заболувања кај децата – Козле. Донацијата е реализирана со пренамена на …

Повеќе »

Денеска е Преподобна Меланија Римјанка:Заштитничка на сите кои животот ги става пред тешки одлуки и искушенија

Македонската православна црква денот го посвети на споменот на Преподобна Меланија Римјанка, Блажениот Теофилакт архиепископ Охридски,Преподобниот маченик Зотик Сиропитател (хранител на сиромашните) Преподобна Меланија Римјанка Родена е во Рим од благочестиви и многу имотни родители. Родителите ја присилија да стапи во брак со некој угледен млад човек Апинијан. Кога го …

Повеќе »

Подгответе се: Нов бран од дожд и снег!

Во текот на денешниот ден нашата територија ќе потпадне под влијание на циклонска активност која ќе услови нови поинтензивни врнежи кој ќе бидат претежно од дожд на ниските и снег на повисоките места и на планините. Снежната граница можно е да се спушти и нешто под 1000 м.н.в и тоа …

Повеќе »

Ден посветен на Тројцата Свети архиереи: Какви ветришта ќе дуваат таква ќе ни биде годината!

Според календарот на МПЦ , денешниот ден е посветен на Тројцата Свети архиереи. Светителите Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст Тројцата Свети архиереи Светителите Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст имаат секој свој посебен ден на празнување во месецот јануари. Но овој заеднички празник е востановен во 11 …

Повеќе »

Пристигнува нов циклон – Поинтензивни врнежи од дожд и снег

Под влијание на студена воздушна маса, која продолжува да се спушта од северните географски широчини, температурите на воздухот ќе продолжат да опаѓаат и на повеќе места ќе се спуштат до околу или под нулата. Денес, поточно до утринските часови, минималните температури на воздухот ќе се спуштат во интервалот од -6. …

Повеќе »

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Рио де Жанеиро: Започна најголемиот карневал во светот

Карневалот во Рио де Жанеиро оваа година се одржува од 9. до 19. февруари… Во Рио де Женеиро започна најголемиот карневал во светот. На карневалот што ќе трае десет дена, пред публиката ќе се претстават 12. школи за самба. Овој пат тие освен што ќе танцуваат, со своите костуми ќе …

Повеќе »

Денес е Пренос на моштите на Светиот свештеномаченик Игнатиј Богоносец

Според календарот на Православната црква денеска е Пренос на моштите на Светиот свештеномаченик Игнатиј, Светите маченици Роман, Јаков, Филотеј, Иперихиј, Авив, Јулијан и Паригориј и Преподобен Лаврентиј Печерски. Пренос на моштите на Светиот свештеномаченик Игнатиј Главното празнување на Св. Игнатиј е на 20 декември. На овој датум се празнува преносот …

Повеќе »

Кампања „Испрати љубов“ по повод Денот на вљубените

Вратете ја убавината на традицијата и пратете љубовно писмо од Скопје сити мол Речиси во сите земји низ светот, на 14 февруари се одбележува Денот на вљубените. По тој повод,Скопје сити мол во периодот од 8 до 14 февруари преку кампањата „Испрати љубов“ ќе се обиде да ги потсети сите …

Повеќе »

ГРАЃАНИТЕ СЕ ЗАПОЗНАА СО РАБОТАТА НА ЦЕНТАРОТ ЗА УПРАВУВАЊЕ И КОНТРОЛА НА СООБРАЌАЈОТ

Граѓаните денеска /10.02.2018 година, сабота/, во рамки на отворениот ден во организација на Град Скопје, ја искористија можноста да го посетат Центарот за управување и контрола на сообраќајот и од блиску да се запознаат со функцијата и работата на Центарот. Овој отворен ден се организира во насока на зголемување на …

Повеќе »