Актуелно

(ВИДЕО) ГОЛЕМО ВНИМАНИЕ за туристите кои ќе одат на одмор во Грција: На морскиот песок „врие од змии“!

Една Гркинка на Фејсбук споделила видео во кое се гледа како две големи црни змии „играат“ меѓу карпата и лежалките а полека се приближуваат и до најблиските лежалки… Совет не можеме да ви дадеме освен да бидете внимателни, но видеото е многу морничаво…И предупредува какви се’ опасности можат да ви …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Потрошиле милијарди среде пустина за изградба на станови за сиромашни: Еве зошто добиле град на духови…

Неговиот план бил да се изгради урбана заедница која би била поврзана со јавен градски превоз, би имала болници, училишта и паркови, односно неговиот план бил реконструкција и модернизирање на тој сиромашен крај. Напуштениот град на духови во Иран, со облакодери кои се издигнуваат сред пустина изгледа како некоја сцена …

Повеќе »

(ФОТО) Наближува невреме: Загреб „изрешетан“ со молњи, Белград предупреди за големо невреме…

Хрватската престолнина синоќа била погодена од силно невреме проследено со молњи, силен дожд и град. Во попладневните часови до доцна вечерта Загреб бил зафатен од силно невреме кое ја погодило Славонија и околината каде што, како што пренесуваат локалните медиуми, паѓал град со големина на голф топче. На “Severe Weather …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Викендов, во Скопје, повторно атрактивни дружења со СТАТУАФЕСТ И БАСКЕРКАРАВАН

Од 20. до 22. јуни со почеток од 18:30 до 23. часот ќе се одржи Интернационалниот фестивал за баскери и живи статуи СТАТУАФЕСТ И БАСКЕРКАРАВАН. На фестивалот свое учество ќе земат светски познати артисти, баскери и живи статуи , од Шпанија, Германија, Украина, Венецуела, Хрватска, Србија и секако нашите професионални …

Повеќе »

Какво време да очекуваме наредните денови?

Во текот на денешниот ден (понеделник) особено околу пладне и попладне се очекува поголем дел од територијата на Македонија да биде зафатена од нова влажна и нестабипна воздушна маса. Па токму сето ова на повеќе места се очекува развој на нестабипна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КУЛТУРЕН И ВОСПИТАН: Средба на Тоше Проески и внуката на Гоце Делчев

Деновиве повторно стана актуелно едно видео кое сведочи за средбата на Тоше Проески и Катерина Трајкова Нурџиева, најмалата внука на македонскиот револуционер и деец Гоце Делчев. Нема да се навраќаме на дневно политичките теми за Гоце Делчев, туку сакавме да споделиме видео во кое се сретнуваат две културни личности…кои меѓу …

Повеќе »

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ФАТИЛЕ ЗАСТРАШУВАЧКИ МОМЕНТ: Одрон однел повеќе од 10. автомобили!

Во кинескио Фуџијан, провинција на југот на земјата, ненадејно се активирал одрон и се урнал на десетина паркирани автомобили. Силните дождови кои со денови паѓаат во Кина предизвикале и поплави и одрони во осум провинции, а до сега настрадале повеќе од 60. лица. Повеќе од 300.000 луѓе се евакуирани бидејќи …

Повеќе »

(ФОТО) Купила пакување јагоди и се шокирала кога дошла дома:„Доаѓаат со жива награда – црна малечка змија“

Корисник на Reddit поделил фотографија од јагоди кои ги купила неговата сестра, а тврди дека во нив спакувана дошла и малечка змија. „Мојата сестра купила јагоди од голем трговски ланец во Канада. Доаѓаат со жива награда внатре“, напишал покрај приложената фотографија од пакувањето јагоди во кои под фолијата јасно се …

Повеќе »