Актуелно

Oпштина Чаир ги зајакнува заштитните механизми против вирусот Covid 19 во основните училишта! Се поставуваат 1950 заштитни паравани за учениците кои наставата ја следат со физичко присуство!

Градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу заедно со министерката за образование и наука г-ѓа Мила Царовска од просториите на основното училиште “Хасан Приштина” предводено од директорката Лулиета Ќерими ја информиравме јавноста за проектот кој го реализира Општина Чаир преку поставување на вкупно 1950 заштитни паравани кои ќе бидат во служба …

Повеќе »

Во Македонија после извршени 677. тестирања денеска се регистрирани 63 нови случаи на Ковид 19: Починати се 6. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-37, Куманово-4, Тетово-1, Гостивар-1, Штип-2, Битола-1, Велес-1, Охрид-2, Кавадарци-5, Струга-1, Свети Николе-1, Крива Паланка-1, Берово-2, Делчево-1, Пробиштип-1, Кратово-1, Пехчево-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 573 оздравени пациенти …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Рација во стриптиз клуб во Бања Лука:„Три признале, откриле колку наплатуваат!“

Сопственикот на стриптиз клубот „Caribic dance“ Лари Живковиќ, кој бил уапсен во акцијата „Долар“, бил ослободен, како и две девојки, додека четворица Словенци и четири српски државјанки биле предадени на Полициската канцеларија за странци на БиХ, потврдило полициското одделение во Бања Лука, пренесува Дневни аваз. Полицијата ќе поднесе пријава против …

Повеќе »

ОВА Е СЕРИОЗНО ИЛИ… – Новиот британски сој на коронавирусот не е детектиран во Македонија според последните анализи на МАНУ – заклучно со 11. јануари

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика Британија во нашата земја. Овие наоди се базирани на податоците од лабораторијата на ИЦГИБ-МАНУ добиени при анализа на геномите на близу 180 SARS-CoV-2 вируси кај пациенти од Република Северна Македонија …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во Германија се подготвуваат КОВИД ЗАТВОРИ за противниците на карантинот: „Bild“ претставил еден од нив

Мерките на заострување на кои инсистира канцеларката Ангела Меркел се чини дека не се почитуваат па сега се подготвуваат специјални „објекти“ за непослушните… Северот е сериозен: Секој во Шлезвиг-Холштајн кој не се придржува до официјално одредениот  домашен карантин за корона во Шлезвиг-Холштајн во иднина ќе заврши зад решетки! Така вчера …

Повеќе »

ЕВРОПА ВО СТРАВ, ВАКЦИНИТЕ ДОЦНАТ: Новиот сој на вирусот корона „окова“ многу земји на ЕУ

Земјите во ЕУ деновиве имаат сериозни проблеми со снабдувањето со вакцини за корона. Во моментов, главниот снабдувач, американски „Фајзер“ доцни со испораката. Белгија доби 60.000 дози наместо ветените 100.000. 385.000 од најавените 520.000 пристигнаа во Франција. Данска доби десет проценти помалку, а Италија дури помалку за една третина. Властите во …

Повеќе »

ОВИЕ ЗЕМЈИ БИ МОЖЕЛЕ ДА ВОВЕДАТ КОВИД ПАСОШИ: За влегување на нивната територија ќе ви биде потребна потврда за вакцинирањето!

Повеќе од пет часа, водачите на Европската унија разговарале за потребата од заеднички пристап во продолжувањето на борбата против пандемијата, вклучително и предлог за издавање на сертификат за вакцинација. Одлуката била да се одложи донесувањето на таа одлука, а самата дискусија повторно ги поделила членкитена повеќе „блокови“. Нешто пообединети биле …

Повеќе »

Денес се чествува Светата маченичка Татјана: Девица на која Бог и дал сила да ги издржи маките!

Според календарот на МПЦ, кој се води по стар стил,25-ти е 12-ти јануари. Православните верници го обележуваат денот на Св. маченица Татјана Римјанка, од угледни родители. Христијанка и ѓакониса на Црквата. По смртта на царот Хелиогабал во Рим царуваше царот Александар, чија мајка Мамеја беше христијанка. Самиот цар беше колеблив …

Повеќе »

Британскиот сој на корона не е наивен: Што знаеме за него?

Британскиот вид на коронавирус пристигна во Србија, изјави денеска претседателот Александар Вучиќ на ТВ Прва, што значио дека е блиску и до нас. Што знаеме за оваа мутација на коронавирус? Британскиот вид на коронавирус го доби името Б.1.1.7, а научниците проценуваат дека оваа мутација на корона се шири 70. проценти …

Повеќе »