Актуелно

Филипче: Сите вакцини се безбедни, не постои законска пречка за увоз на која било вакцина во земјава

Имаме начин да увеземе од  која било вацкина против Ковид 19 и не постои никаква законска пречка за тоа, рече министерот за здравство д-р Венко Филипче во вечерашното гостување во вестите на Канал 5 телевизија. Вакцините се нов продукт, истите ниту една земја ги нема регистрирано, но сите производители имаат …

Повеќе »

Денес се слават Свети Сава и Света Нина

Македонската православна црква денес ги одбележува Св. Нина и Св. Сава Свети Сава, архиепископ Српски Син на српскиот жупан Стефан Немања, се роди во 1169 година. Како млад жеднееше за духовен живот, заради што побегна на Света Гора, каде што се замонаши и со ретка ревност го мина сиот подвижнички …

Повеќе »

ПОВТОРНО ГРДИ БРОЈКИ: Во Македонија од ковид 19 починале 21. лице: Регистрирани се нови 444 случаи!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-209, Куманово-26, Тетово-13, Прилеп-5, Гостивар-12, Штип-8, Битола-8, Велес-26, Охрид-26, Струмица-8, Кавадарци-32, Струга-11, Кичево-10, Свети Николе-1, Гевгелија-3, Ресен-1, Крива Паланка-3, Радовиш-5, Делчево-16, Пробиштип-3, Виница-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Богданци-2, …

Повеќе »

Малку оптимизам – Извештај на ИЈЗ од 18 до 24 јануари, 2021г: Намалување од 28% на нови случаи и 12,7% на починати, споредено со претходната недела – паѓа и процентот на позитивни од тестираните

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 21,8% во однос на минатата недела. Регистрирани сe 1.727 нови позитивни …

Повеќе »

Новите соеви на корона ја затвораат Европа: Британскиот и бразилскиот откриени во 70. земји

Новите видови на коронавируси предизвикаа хаос во Европа и доведоа до нови проблеми и затворање и покрај кампањата за вакцинација, која се спроведува со големи тешкотии. Австрија Од денес сите Австријци над 14. години мора да носат медицински маски во јавниот превоз, продавници, аптеки, болници, ординации. Поради зголемувањето на бројот …

Повеќе »

УХМР најавува какво време не очекува денес?

Облачно со повремени врнежи кои на планините и на повисоките места ќе бидат од снег, а попладне ќе преминат во снег и на повеќето пониски места, но главно ќе слабеат по интензитет. Попладне и кон крајот на денот ќе дува силен северен ветер, што ќе услови нагло опаѓање на температурата. …

Повеќе »

ТАВ Македонија со решение за новите рестрикции за патување: Брзи антиген тестови на Меѓународниот Аеродром Скопје

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради КОВИД-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ Македонија, заедно со генетската лабораторијата при Жан Митрев Клиник креираа решение за правење брзи антиген тестови непосредно пред заминувањето на патникот. Почнувајќи од неделата, 24-ти јануари, амбулантно возило за тестирање …

Повеќе »

Денес е спомен на Светите маченици Ермил и Стратоник:„Господ ми е помошник, од кого да се бојам, што може да ми направи човек?“

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 13 јануари. Св. маченици Ермил и Стратоник Царот Ликиниј покрена луто гонење на христијаните. Св. Ермил, христијанин и ѓакон при една црква, го фатија и го изведоа на суд. Кога му кажаа дека го водат на мачење, тој многу се израдува. Залудно …

Повеќе »

Oпштина Чаир ги зајакнува заштитните механизми против вирусот Covid 19 во основните училишта! Се поставуваат 1950 заштитни паравани за учениците кои наставата ја следат со физичко присуство!

Градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу заедно со министерката за образование и наука г-ѓа Мила Царовска од просториите на основното училиште “Хасан Приштина” предводено од директорката Лулиета Ќерими ја информиравме јавноста за проектот кој го реализира Општина Чаир преку поставување на вкупно 1950 заштитни паравани кои ќе бидат во служба …

Повеќе »