Актуелно

Денеска е Преподобен Ефтимиј Велики: Заштитник на слабите и несреќни луѓе – не правете грев…

Православната црква и верниците денеска го слават празникот на Преподобниот Ефтимиј Велики, голем светител кој уште за време на животот го почитувале и нарекувале син на светлоста. Роден е во ерменскиот град Мелитина близу реката Еуфрат околу 377 година од благородни и угледни родители. Единец син, роден по молитвите на …

Повеќе »

ТОПЛО – ЛАДНО: Повторно двоцифрен број на починати – Еве колку заразени има денес!

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 678 тестирања, а регистрирани се 61 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 35, Кавадарци –7,  Тетово – 3, Прилеп – 3, Штип – 3 , Охрид -2, Струга -2, Кочани – 2, …

Повеќе »

МЗ: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 343 пациенти, има слободни кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 343 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 24 пациенти позитивни и суспектни на …

Повеќе »

Со новите ДУП-ови во Центар зачувани се над 13.000 метри квадратни парковско зеленило

На продолжението на 59-тата седница. советниците од Совветот на Општина Центар гласаа за донесувањето наДеталниот урбанистички план Градска четврт Ц 04 – Дом на градежници. Станува збор за градска четврт која во голем дел е реализирана и голем дел од објектите се задржуваат во постојна состојба. „Во споредба со стариот …

Повеќе »

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 11. пациенти, а вкупно се лекуваaт 252. болни, сомнителни и потврдени за КОВИД-19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 11 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 252 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на интерните клиники имало 2 приеми. Во ковид центарот во ГОБ …

Повеќе »

ЈП Комунална хигиена – Скопје со апел: Граѓаните совесно да го одлагаат отпадот од заштитната опрема

Во текот на изминатите неколку месеци, екипите на ЈП Комунална хигиена-Скопје се соочуваат со големо количество отпад од заштитни маски и ракавици што граѓаните го исфрлаат на јавните површини или пак несоодветно спакуван го одлагаат во садовите наменети за комунален отпад. Употребените заштитни маски особено претставуваат потенцијален извор на зараза и …

Повеќе »

ДВА МИЛИОНИ ВО КАРАНТИН ПОРАДИ ЕДЕН ЗАРАЗЕН: Остри мерки во Австралија – блокиран цел град!

Од денес, околу два милиони Австралијци се под строги мерки на заклучување откако бил откриен случај на коронавирус во Перт, главниот град на државата Западна Австралија. Властите вовеле петдневна блокада на Перт откако бил заразен работник од хотелско обезбедување кој служел како карантин за патници од странство.   View this …

Повеќе »

Денес се слави Преподобен Макариј Велики:„Не осудувај никого и ќе се спасиш!“

Преподобен Макариј Велики Мисирец, еден од помладите современици на Антониј Велики. Татко му беше свештеник. Од послушност кон родителите се ожени, но жена му набрзо умре, а тој се оддалечи во пустина, каде што помина полни шеесет години во труд и во борба, внатрешна и надворешна, за Царството Небесно. Кога …

Повеќе »

Во Македонија денеска се регистрирани 175. нови случаи на Ковид 19: Починати се 7. лицa

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 1.733 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 90, Кавадарци – 15,  Тетово – 11,  Куманово – 7, Охрид – 6,  Кратово – 6, Дебар – 5, Гостивар …

Повеќе »