Актуелно

Филипче: „Вакцинацијата ќе почне со кинеската вакцина, сите вакцини се безбедни и развиени на безбедни платформи“

„Во завршната фаза сме од преговорите и во месец февруари првата количина којашто ќе пристигне во нашата земја ќе бидат кинеските вакцини. Ние практично целокупниот процес на имунизација согласно веќе спремниот систем ќе го започнеме со тие вакцини”, ова денеска го изјави министерот за здравство д-р Венко Филипче по барање …

Повеќе »

МЗ – КОВАКС системот информираше за првата испорака и типот на вакцината која ќе пристигне во нашата земја: Но и за планот за вакцинирање во три фази – Еве кој ќе биде вакциниран во секоја фаза!

Министерството за здравство информира дека КОВАКС системот преку допис ги соопшти деталите за првата испорака и типот на вакцината која ќе пристигне во нашата земја. Станува збор за вакцината AstraZeneca, од која првата количина за Северна Македонија е планирано да пристигне во март. Од КОВАКС информираат дека за Северна Македонија …

Повеќе »

ГЛОБАЛНА БОРБА ПРОТИВ ВИРУСОТ – КОВАКС ИНИЦИЈАТИВА: Кина обезбедила 10. милијарди вакцини за сиромашните држави

Кинеското Министерство за надворешни работи денес објави дека Кина ќе обезбеди уште 10. милиони дози вакцини како дел од глобалната иницијатива Ковакс. Ковакс, глобална иницијатива за обезбедување на вакцини за ковид на сите земји во светот, треба овој месец да започне да се дистрибуира во посиромашните земји, а оваа година …

Повеќе »

Ковид 19 во Македонија: Зголемeн бројот на нови случаи, намален на починати – процентот на позитивни од тестирани 14%, како и минатата недела

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 25 до 31 јануари 2021, тестирани се вкупно 13.742 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 24,5% во однос на минатата недела. Регистрирани сe 2.036 нови позитивни …

Повеќе »

Временска прогноза до крајот на неделата: Свежа пролет среде зима

Денешното утро како да навести какво време не очекува во денот, но и во наредните неколку дена… Денес во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла и ниска облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец, се …

Повеќе »

Денеска е спомен на Преподобен Максим Исповедник: Столб на православието кој ја бранеше верата од ерес

Македонската православна црква денес (3. февруари по нов, а 21. јануари по стар календар) го одбележува споменот на Преподобен Максим Исповедник, во свое време речиси единствениот столб на православието, кој бескомпромисно ја бранеше чистотата на верата. Преподобен Максим Исповедник Цариграѓанин по род и најнапред висок дворјанин на дворецот на царот …

Повеќе »

(ВИДЕО) СРАМОТА – ЧУДНА БРИТАНСКА ПРАВДА: На вдовицата на терористот и плаќаат правна помош, а на семејствата на жртвите НЕ!

Британските даночни обврзници „искеширале“ над 15.000 фунти на вдовицата на организаторот на терористичкиот напад на мостот во Лондон во 2017. година, додека на семејствата на жртвите им била одбиена слична финансиска поддршка. Зара Реман – вдовицата на мажит Хурам Бут, роден во Пакистан, инспириран од Исламската држава – добила 15,660 …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОВИЕ ДЕЛОВИ ОД ЕУ ПЛАНИРААТ ПОПУШТАЊЕ НА МЕРКИТЕ: „Мораме да мислиме на економијата и на психолошкиот аспект!“

Австрија, Данска и шпанската престолнина најавиле олеснување на мерките против ковид-19, иако остатокот од Шпанија и Европа воведуваат построги мерки за борба против третиот бран на инфекцијата. Австрија следната недела ќе го олесни заклучувањето и ќе премине на полициски час и ќе ги отвори училиштата, продавниците, музеите, галериите и зоолошките …

Повеќе »

ОФИЦИЈАЛНО – ЕУ ГИ УСВОИЛО ПРЕПОРАКИТЕ НА ЕК ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРОНА: Еве што значи кога некој доаѓа од подрачје означено со темна боја!

Советот на ЕУ синоќа ги усвоил препораките на Европската комисија за координиран пристап кон ограничување на движењето заради пандемијата на корона вирусот, објави Советот. Препораките се да се избегнат сите ирелевантни патувања, со цел да се забави увозот и ширењето на нови поинфективни видови на коронавирус. Земјите-членки усвоиле одлука за …

Повеќе »