„Будење“ – Отворање на новата концертна сезона 2023/2024 во Филхармонија

Секој почеток е нов предизвик, секој концерт возбудлива авантура која не смее да се пропушти. Ви го најавуваме стартот на сезоната 2023/2024 во Филхармонија.

Новата концертна сезона на оркестарот на Македонска филхармонија започнува на 5 октомври во 20:00 часот, а како солист ќе настапи Барнабаш Келемен, унгарски виолинист со виртуозна техника и автентичен и динамичен изведувачки стил.


Диригент е харизматичниот Бенџамин Шварц, а на програмата се Концертот за виолина и оркестар од Бела Барток и фрагменти од балетот “Ромео и Јулија” од Сергеј Прокофјев.

Повелете на отворањето на новата сезона и бидете дел од настаните во Македонската Филхармонија.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „КАДУЦЕЈ И ЛИРА” ОД СУЗАНА В. СПАСОВСКА

5 декември 2023година, 19 часот Салон – Империјал 2 Културно информативниот центар – Скопје, има …