Богатата историја на латино танците во светот

Кога помислуваме на латино танци, првото нешто што ни паѓа на ум се сензуалното танцување, приказната и страста што се испраќаат со секој направен чекор, но и различната култура што сѐ повеќе не обединува со љубопитноста и желбата за изучување на овие танци. Без разлика дали станува збор за Танго, Самба, Бачата, Салса, Чачача, или пак, Меренге, латино танците познати по својот енергичен ритам имаат долга и богата историја.

 Тангото, важи за еден од најпопуларните танци во светот, датира од 19-ти век, но својот пробив го има веќе во 20-тиот век. Потекнува од улиците на Буенос Ариес и има нежни, но истовремено моќни и грандиозни движења што ја симболизираат љубовта и претставува рефлексија на животот во Аргентина. Како препознатлив белег, тангото е прогласено за светско културно наследство заштитено од УНЕСКО.


Самбата е весел и динамичен, брз танц преку кој ги искажуваме нашата радост и енергичност. Самбата е главниот симбол и национален танц на Бразил, кадешто секоја година во Рио де Жанеиро се одржува најмасовниот карневал во кој се слави културата, традицијата и се означува почетокот на велигденските пости. Овој вид танц со бразилско потекло, но и со африкански корени станува популарен во раните 1940-ти и промовира социјално поврзување и заедништво.

Бачата е уметнички танц проследен со допири и движење на колковите, познат по истакнување на чувствата и душата преку танцување. Потекнува од 1960-та година, од Доминиканската Република. Темите за танцување се романтични и последниве години е вистинска атракција за изучување, но и за танц натпревари насекаде низ светот.


Бројни истражувања говорат дека латиноамериканските танци позитивно делуваат врз физичкото и ментално здравје. Ја подобрува самодовербата, концентрацијата и работата на срцето. Со латино танци се зајакнува организмот, се подигнува расположението и гради инклузивност промовирајќи здрав начин на живот, особено потребен кај младата популација за правилен раст и развој.

Доколку сакате да погледнете во живо, но и да уживате во глетката на некои од овие танци, во периодот од 6-ти до 11-ти ноември, во хотел „Александар Палас“ во Скопје, Македонија ќе биде домаќин на Светското првенство во латино танци. Предвидено е учество на над 2000 учесници од 20 различни земји во светот, а танцовите студија од земјава „Eat the Beat“ и „Break a leg“ како организатори ветуваат едно незаборавно латиноамериканско искуство. Да, за аргентинско танго можеби се потребни двајца, но за посета на Светското првенство е потребна само желба!


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Читаме боса нова со „Акварела“ квартет

„Литература.мк“ во партнерство со радиото „Џез ФМ“ организираат низа музички настани во новото Café Literatura …