Белиот КОРЕН е антибиотик, јадете и пијте го, но ИЗРЕНДАН се јаде само одреден број денови

Многумина велат дека ренот е подземно чудо на медицината.
Неговата најважна карактеристика е тоа што има изразен антимикробен ефект, односно му помага на организмот да уништи вируси и бактерии. Сокот од рен разреден со вода е добар за плакнење на воспалено грло и непца. Покрај финтоцид – природен антибиотик што го содржи, овој корен е богат и со лизозим, протеин со антибактериско дејство кој се користи и во официјалната медицина.


Ренданиот корен од рен може да се чува до една недела, по што губи многу корисни својства. Затоа е најдобро да се јаде свежо рендан, бидејќи тогаш го стимулира дигестивниот систем, лечи воспалени уринарни патишта, а има и силно својство на диуретик, што помага да се исфрлат камењата во бубрезите. Исто така е корисно во случај на циститис, гихт и ревматизам.
Ренданиот корен се чува само една недела!Ренот е неопходен како домашен лек против кашлица и респираторни заболувања. Исто така, ренот ја намалува жедта, и затоа, поради намалената потрошувачка на течност, го регулира и нивото на шеќер во крвта, што е добро за дијабетичарите.
Во студените зимски денови, може да ви помогне да дишете. На загреаната рингла ставете тенџере со рендан рен и малку вода. Кога ќе почне да испарува, тргнете го тенџерето од шпоретот, наведнете ја главата, покријте ја главата со пешкир и вдишувајте ја пареата до десет минути. Најдобро е тоа да го направите ова пред спиење.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес роденден прославува нашиот познат фолк пејач Перо Христов

Перо Христов е роден на 17 јуни 1951 година во Струмица. Тој е популарен македонски …