Bojan

Промоција на книгата „Има ли и страна петта?“ од Васил Мукаетов во „Литература.мк“

Новата книга „Има ли и страна петта?“ на еден од најплодните македонски писатели за деца, Васил Мукаетов, ќе биде промовирана на 4 април (четврток), во 18.30 часот, во „Литература.мк“ во „Скопје сити мол“. Промотори ќе бидат Татјана Димовска-Атанасова, уредничка во „Арс Ламина“ и проф. д-р Весна Мојсова-Чепишевска, професорка на Филолошкиот …

Повеќе »

Интервју со Оливер Пап: очекувајте голема детска забава и уште едно незаборавно издание на „Поточиња“

Од своето прво издание во 2004 година, па се до денес, детскиот фестивал „Поточиња“ успева да го задржи нашето внимание но и вниманието на најискрената детска публика. Со секое ново издание само се потврдува со колкава посветеност и љубов се работи, а за тоа сведочат безбројните детски хитови кои излегле …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден не напушти актерката Стојка Цекова

Стојка Цекова е родена на 12 јуни 1912 година во Свети Николе. Таа беше  македонска театарска, филмска и телевизиска глумица. Била член на драмата при Македонски народен театар – Скопје од 1949 до 1978 година. Филмографија: 1952 Фросина ТВ-филм 1958 Мис Стон ТВ-филм 1961 Мирно лето ТВ-филм 1961 Солунските атентатори …

Повеќе »

Денес роденден слави нашиот виолинист Илија Филиповски

Илија Филиповски е роден на 4 април 1991 година во Скопје. Тој е познат македонски виолинист и музичар, кој е дел од Група Маестро. Филиповски почнува да свири на виолина од својата најрана возраст. Својата кариета ја започнува во емисијата “Зајди зајди”, каде беше дел од оркестарот под раководство на …

Повеќе »

„Падот на Масада“ вечерва во Драмскиот Театар во Скопје

Вечерва во Драмскиот Театар во Скопје, со почеток во 20:00 часот ќе биде изведена театарската претстава „Падот на Масада“. Автор: Венко Андоновски Режија: Дејан Пројковски Асистент на режија: Дамјан Димовски Сценографија: Валентин Светозарев Костимографија: Валентин Светозарев Музика: Горан Трајковски Улоги: Александар Степанулески, Јелена Жугиќ, Рубенс Муратовски, Филип Трајковиќ, Емилија Мицевска …

Повеќе »

Претставата „Малата сирена“ слави јубилеј-5 години од првата изведба

По повод роденденот и јубилејот на претставата „Малата сирена“ ве покануваме на 3 април во 18:00 часот во НУЦК Трајко Прокопиев – Куманово да дојдете на претставата која слави 5 години од своето прво играње. Претставата има добиено и неколку награди. Билети по промотивна цена од 100 денари се пуштени …

Повеќе »

„Непрочитано писмо“ – студентската вечер на македонската книжевност и култура

Студенти од повеќе генерации го обединија својот креативен потенцијал и подготвија програма со која преку рецитал, драматизација, музички точки и видео-проекции ќе се претстави дел од развојот на македонската книжевност и култура, со антологиски дела по нивен избор. Катедрата за македонска книжевност и култура на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ при …

Повеќе »

Вечерва во Театарот за деца и младинци ќе биде изведена младинската претстава „Едвард Раце Ножици“

Во Театарот за деца и младинци, вечерва со почеток во 20:00 часот ќе може да ја погледнете младинската претстава „Едвард Раце Ножици“. ЕДВАРД РАЦЕ НОЖИЦИ е култен филм на познатиот американски режисер Тим Бартон. Инспирацијата за оваа приказна Бартон ја црпи од неговото детство во кое поради неговата интровертност бил …

Повеќе »

Отворање на манифестацијата „Денови на македонската литература“ со предавање на проф. д-р Виолета Пирузе-Тасевска

Годинешното издание на традиционалната манифестација „Денови на македонската литература“ во организација на Катедрата за македонска книжевност и култура на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје ќе биде отворено со предавање на проф. д-р Виолета Пирузе-Тасевска, којашто сиот свој работен век го мина на оваа …

Повеќе »