Bojan

Самостојна изложба на уметницата Лара Ташковска во НУЦК Трајко Прокопиев во Куманово

Современата македонска сликарка, уметницата Лара Ташковска во четврток, на 22 февруари 2024 година со почеток во 19:00 часот во изложбениот салон на Центарот за култура Трајко Прокопиев, пред кумановската ликовна публика ќе се претстави со дваесетина дела – слики во техника масло, акрил и акварел. Ова е нејзина прва самостојна …

Повеќе »

Промоција на прирачникот “Како до заштита и безбедност на жртвите на семејно насилство”

Денес во 18:00 часот во просториите на Младинскиот центар во Струмица, ќе се одржи промоцијата на прирачникот “Како до заштита и безбедност на жртвите на семејно насилство” – Моделот за соработка на Скај плус со Општина Струмица, Бизнис заедницата и Струмичката епархија од авторките Стојне Митева, Катерина Дафчева и Сузана …

Повеќе »

Ексклузивно интервју со Милчо Манчевски: Јас секогаш верував дека она што имам да го кажам има вистинска вредност, само е прашање на време и на труд за тоа да биде потврдено

Нема доволно зборови за да се опише големината на нашиот Милчо Манчевски. Всушност за него едноставно можеме да оставиме неговите дела да зборуваат. „Пред Дождот“ е вброен од „Њујорк тајмс“ во 1000 најдобри филмови на сите времиња, преку 30 други награди, познат и признат од најголемите имиња во светската филмска …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на еден од доајените на македонското современо сликарство Танас Луловски – Тане

Танас Луловски – Тане е роден на 20 февруари 1940 година во Желево, Егејска Македонија. Тој беше македонски сликар, еден од доајените на македонското современо сликарство. Танас бил дел од децата бегалци за време на Граѓанската војна во Грција. Тој со голем број други деца заминал за Бела Црква, Војводина …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот поет, драмски писател и преведувач Васе Манчев

Васе Манчев е роден на 20 февруари 1949 година во с. Робово, Струмичко. Завршил Филолошки факултет во Белград, а подоцна станал доктор по филолошки науки. Бил уредник на списанието „Разгледи“, а работел и во Радио Телевизија Скопје. Исто така, бил пратеник во Собранието на Република Македонија. Член е на Македонскиот …

Повеќе »

Утревечер во Драмскиот театар игра претставата „Кафез кај кокони“

Во вторник, 20 февруари 2024 година, во Драмскиот театар во Скопје со почеток во 20:00 часот, ќе може да ја погледнете претставата „Кафез кај кокони“. Автор: Жан Пуаре Режија: Димче Николовски Костимограф: Раде Василев и Елена Вангеловска Сценограф: Димче Николовски, Благоја Бошковски Буцко Кореограф: Кренаре Невзати – Кери Превод: Радмила …

Повеќе »

„Сајбер шејк“ настан – дискусија за млади на тема „Дипфејк или реалност“

Знаете ли што значи дипфејк? Како да препознаете лажни видеа, аудија и фотографии кои шират дезинформации на социјалните мрежи? Кои алатки да ги користите за да можете полесно да утврдите кои видеа, аудио содржини или фотографии се направени со помош на вештачка интелигенција, а кои се автентични? Ова е темата …

Повеќе »

„Бесконечно Музика“ – концерт по повод 77 години од Државното музичко училиште – Битола

Во среда, на 21 февруари 2024 година, со почеток во 19:00 часот, во Офицерскиот Дом во Битола ќе се одржи концерт по повод 77 години постоење на Државното музичко училиште – Битола, со наслов „Бесконечно Музика“. На концертот ќе настапат професорите од ДМУ, кои и ќе се потрудат да уживате …

Повеќе »

Театарската претстава „Разведи ме“ вечерва во Театар Комедија

Вечерва во Театар Комедија во Скопје, со почеток во 20:00 часот, ќе биде изведена претставата „Разведи ме“. „РАЗВЕДИ МЕ“ е претстава во продукција на ТЕАТАР ПРОВОКАЦИЈА- Скопје, која е добитник на наградата GRAND PRIX на „Фестивалот на дуо драмата”- Топола, Р. Србија во 2022 год. …Дали неверството мора да се …

Повеќе »