Bojan

Креативно-раскажувачка работилница за деца со Сказнувалка

На 15 февруари 2024 година, во Europe House – Скопје, со почеток во 18:00 часот, ќе се одржи првата интерактивна работилница за деца во 2024 со издавачка куќа Сказнувалка. „Кралот што имаше од сѐ по многу“ од најдобрата грчка авторка за деца Марија Папајани е номинирана за наградата Ханс Кристијан …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на нашиот уметник, академик и еден од основоположниците на македонската современа уметност Вангел Коџоман

Вангел Коџоман е роден на 14 февруари 1904 година во Струга. Тој беше македонски ликовен уметник, академик и еден од основоположниците на македонската современа уметност. Се школувал во Охрид каде во 1923/24 година матурирал во Охридската гимназија. Од 1924 до 1928 година го завршил наставниот оддел на Уметничката школа во …

Повеќе »

Денес роденден слави нашата позната пејачка Бојана Атанасовска-Скендеровски

Бојана Атанасовска-Скендеровски, е родена на 14 февруари 1984 година во Скопје. Таа е позната македонска поп пејачка и текстописец. Таа ја започнала нејзината кариера во 2003 со учеството во телевизиското шоу Плеј – потрага по ѕвезди. Нејзиниот прв сингл бил “Живеј со прашањето”, со која настапи на финалето на оваа …

Повеќе »

Проекција на филмот „Софија“ во режија на Едуарт Гришај

На 15 февруари 2024 година со почеток во 19:00 часот во НУЦК „Кочо Рацин“ во Кичево ќе биде прикажан албанскиот филм „СОФИЈА“ со превод на англиски, во режија на Едуарт Гришај. Инспириран од мемоарите на Зеф Плуми, албански католички свештеник и писател кој поминал повеќе од дваесет години во комунистичките …

Повеќе »

„Парови“ – музичко сценски перформанс по повод денот на љубовта и виното

Во НУ Народен Театар – Битола, во среда на 14 февруари 2024 година, со почеток во 20:00 часот, ќе може да го погледнете музичко сценскиот перформанс по повод денот на љубовта и виното. Режија: Благој Мицевски Влезниците по цена од 200 денари, можете да ги набавите од следниот линк на …

Повеќе »

„Нови Енергии“ – изложба на ново примени автори во ДЛУМ

Изложбата на ново примени автори во ДЛУМ, ќе се одржи на 14.02.2024 година во галеријата во Домот на Армијата од 20:00 часот. На истата ќе бидат претставени новите членови примени од 2023та и од првиот конкурс од 2024та. Изложбата ќе биде отворена од претседателкатa на ДЛУМ, проф.д-р Јана Манева – …

Повеќе »

Промоција на романот „Девојката што ја наслика смртта“ од Андреа Мирческа

На 14 февруари (среда), во 19:00 часот, во „Литература.мк“ на ул. „Македонија“, ќе се одржи промоција на романот „Девојката што ја наслика смртта“, во издание на„Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Настанот ќе се одржи во рамки на „Денови на литературата“, а учесници на промоцијата ќе бидат авторката …

Повеќе »

Сеќавање: На денешен ден во 2016 година почина поранешниот фудбалер и најдобар стрелец во историјата на југословенскиот фудбал Слободан Сантрач

Слободан Сантрач е роден во Коцељева на 1 јули 1946 година. Тој бил фудбалер и најдобар стрелец во историјата на југословенскиот фудбал со вкупно 1301 постигнат гол. Бил селектор на југословенската репрезентација од 1994 до 1998 година, потоа на фудбалската репрезентација на Саудиска Арабија во 2001 година и на фудбалската …

Повеќе »

На денешен ден е родена актерката Дарја Ризова

Дарја Ризова е родена на 13 февруари 1987 година во Скопје. Дипломира на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ на Факулет за драмски уметности, Скопје, на отсекот за глумечка игра во класата на проф. Кирил Ристоски и доц. Зоја Бузалковска, во 2010 година. Од 2013 г. работи во Македонски народен театар …

Повеќе »