Bojan

Балетот „Есмералда“ денес во Национална Опера и Балет

Денес во Национална опера и балет со почеток од 20:00 часот, ќе биде изведен балетот „Есмералда“ од италијанскиот композитор Чезаре Пуњи. Приказната за убавата Есмералда, инспирирана од романот „Ѕвонарот на Богородичната црква” од Виктор Иго, кај нас ќе се изведе под диригентската палка на Бисера Чадловска, а ќе јас пренесе …

Повеќе »

Нашиот познат режисер Милчо Манчевски денес слави роденден

Милчо Манчевски е роден во Скопје на 18 октомври 1959 година. Тој е познат режисер, сценарист, писател и фотограф. Студирал историја на уметноста и археологија на Филозофскиот факултет при Универзитетот Св. Кирил и Методиј во Скопје. Како американски стипендист во 1982 година дипломира на факултетот за филм и фотографија во …

Повеќе »

Концерт на Љупчо Коскаров (труба) и Дарко Мариновски (пијано) – „Златна лира 2023“

На 18 октомври во Музејот на македонската борба, со почеток од 20:00 часот, во рамките на фестивалот „Златна лира 2023“ ќе се одржи авторскиот концерт на Љупчо Коскаров (труба) и Дарко Мариновски (пијано). Влезот на концертот е слободен.   Програма: ДЕСПИНА – Фантазија бр. 1 ДАФИНО – Фантазија бр. 2 …

Повеќе »

Промоција на стихозбирката „Ноќта сѐ знае“ од Викторија Ангеловска

Во среда, 18 октомври, со почеток од 20:00 часот во галеријата на Младинскиот културен центар ‒ Скопје, ќе се одржи промоцијата на втората стихозбирка на младата поетеса Викторија Ангеловска „Ноќта сѐ знае“. Книгата низ разговор со авторката ќе ја претстави Јулијана Величковска, која за збирката ќе истакне: ‒ „Ноќта сѐ …

Повеќе »

Младинската претстава „Франкенштајн“ утре во Театарот за деца и младинци

Утре, во 20:00 часот во Театарот за деца и младинци во Скопје, ќе биде прикажана младинската претстава „Франкенштајн“. Романот Франкенштајн од Мери Шели ни послужи како повод за истоимената претстава која за цел има да ги истражува различните практики на дискриминација во општеството во кое живееме. Прашањето кој е и …

Повеќе »

„Разведи ме“ – Три дена провокација со Театар Провокација во МКЦ

Денес, со почеток од 20:00 часот во МКЦ во рамките на три дена провокација со Театар Провокација ќе може да ја погледнете претставата „Разведи ме“. „РАЗВЕДИ МЕ“ е претствата која минатат година беше прогласена за НАЈДОБРА ДУОДРАМА во регионов, на „Фестивалот на дуо драмата” во Топола – Србија, со што …

Повеќе »

Андерфест се зацврсти на врвот на фестивали кои ги промовираат македонските авторски бендови (Фото)

Изминатиот петок во Младинскиот Културен Центар во Скопје, се одржа петтото издание на фестивалот Андерфест. Долгоочекуваното јубилејно издание на фестивалот го имаше своето најдобро издание досега. Одличниот избор на артисти привлече разновидна публика која уживаше во настапите на своите омилени бендови. Честа да го отворат фестивалот им припадна на одличните …

Повеќе »

Среќен роденден Даниел Кајмакоски

Даниел Кајмакоски е роден на 17 октомври 1983 година во Струга. Тој е познат македонски пејач и текстописец. Победник е на регионалното шоу X Factor Adria и победник на Скопски Фестивал на кој беше избран да ја претставува Македонија на Евровизија 2015. На свои 7 години заедно со своето семејство, заминува во Виена, …

Повеќе »

Самостојна изложба на Сашо Станојковиќ – „Префрлање на одговорноста (II): Од точка А до точка Б“

Утре, со почеток од 20:00 часот со КСП Центар-Јадро во Скопје, ќе биде отворена самостојната изложба на Сашо Станојковиќ насловена како „Префрлање на одговорноста (II): Од точка А до точка Б“. Колку време е потребно за да се пренесе еден објект од точка А до точка Б ако растојанието помеѓу …

Повеќе »