7. работи кои никому не треба да ги објаснувате

4. Затоа што го завршивте пријателството
Пријателствата можат да се развиваат поинаку. Ако вашето станало токсично од било која причина, немате обврска да се дружите со таа личност ако не сакате. Исто така, не мора да чувствувате притисок да бидете добри со некого ако не ви се допаѓа таа личност, без оглед што велат другите.

5. Заради својот изглед
Вие сте сопственик на вашето тело. Ако сакате да имате розова коса, тетоважа, шминка, без шминка – одлуката зависи од вас. Изгледот е дел од вашиот идентитет, и останува на другите да ве прифатат или не прифатат.


6. Заради местото каде што живеете
Обидете се да не дозволите т.н. урбаниот расизам на себе. Ако сакате помали места и живеете на такво место, или сакате поголемо или село, тоа е вашиот животен избор што ве прави среќни. Другите немаат право да упаѓаат во тој дел од твојот живот.


7. Поради вашата кариера
Прашање кого никого нема да остави рамнодушни бидејќи во денешно време ретки се оние кои можат да ја избираат својата кариера. Од деца сте сонувале да работите нешто, ќе го завршите и школувањето и потоа проблем – како да се најде соодветното работно место…Можеби ќе успеете во тоа, но сведоци сме на многу случаи кога луѓе со ВСС работат нешта што не се за нивното образование. И, изборот на вашето вработување – кое било соодветно во тоа време бидејќи немало ништо друго е лично ваша работа. Можеби сте се пронашле во тоа, а можеби е само привремено решение за тоа што го посакувате. Но, тоа е ваша лична работа и никому не сте должни да објаснувате зошто е така.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Советува искусен пчелар: Ако ве искаса пчела или некој инсект, ова е спас

Ова е најдобриот совет за каснување од пчела или друг инсект и кога немате аптека …