7 ЛАГИ КОИ ЛУЃЕТО СИ ГИ КАЖУВААТ САМИ НА СЕБЕ: Со нив ја заклучувате вашата среќа и ја откривате вашата неподготвеност да се промените

Малку се оние кои сами себе не се излажале и не си кажале 7 лаги, а тоа ги чини растеж, среќа, напредок… живот.
Ако кажете дека никогаш не сте се излажале, тогаш не ја кажувате вистината. Сигурно сте верувале во некои лажни работи за себе низ годините. Тоа може да биде лага за вашата самодоверба или претерување на вашите сопствени вредности. И секоја лага може да ве чини среќа. Лагите што си ги кажуваме може да бидат мали или огромни. Во секој случај, не е секогаш лесно ни да се пронајде вистината. За да станеме подобри луѓе, мора да се соочиме со нашите погрешни сфаќања за себе.

Еве вообичаени лаги што луѓето си ги кажуваат, а кои на крајот им се испречуваат на патот.


1. Кога би можел само ___, би бил среќен
Пополнете ја празната линија. Што си кажавте дека треба да постигнете пред да бидете среќни? Да ​​бидете во брак? Да добиете подобра работа? Што и да си кажете дека треба да направите, нема да ве задоволи. Луѓето ретко се задоволни. Одиме од едно до друго достигнување, мислејќи дека можеме да ја задоволиме оваа бескрајна желба, но не го правиме тоа. Наместо тоа, можеби треба да вежбаме да бидеме среќни во сегашноста.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден во 2010 година почина истакнатиот македонски карикатурист Делчо Михајлов

Делчо Михајлов е роден на 27 ноември 1947 година во Скопје. Тој беше македонски карикатурист, …