„50 години македонски анимиран филм“ во МКЦ од 10 до 22 ноември!

„50 години македонски анимиран филм“ од 10 до 22 ноември во Младински културен центар, Скопје

ПРОГРАМА


[10 ноември]

20ч. Отворање , проекција на „Ембрио № M“ првиот македонски анимиран филм.

Изложба во Галерија МКЦ – Македонски анимиран филм 1971 – 1991 (изложба на оригинални артефакти од анимираните филмови)


Изложба во Галерија 2, горно фоаје – Македонски анимиран филм Сцената денес (изложба на оригинални артефакти од анимираните филмови)

(Изложбите ќе траат до 22 ноември)


[11 ноември] 

19ч. Дискусија – Македонски анимиран филм 1971 – 1991 (разговор за истражувачкиот проект и публикацијата „ Македонски анимиран филм 1971 – 1991“.

20ч. Проекција – 1971 – 1991

Стрелби – Дарко Марковиќ

Феникс – Петар Глигоровски

Тоа е мојот живот – Боро Пејчинов

Хомо екраникус – Делчо Михајлов

Парабола – Мирослав Грчев

Повлечи-потегни – Мице Јанкуловски

Демагог – Славољув Игњатовиќ

Чистач – Милутин Рогановиќ

(Нај) Тешкото – Афродита Марковиќ

[12 ноември] 

19ч. Дискусија – Македонски анимиран филм – За сцената денес (разговор за предизвиците на авторите на анимиран филм денес)

20ч. Проекција – Сцената денес

Една – Вук Митевски

Кружно патување на монахот – Жарко Иванов

Народен фронт 12 – Иван Ивановски

Човекот што не сакаше да умре – Гоце Цветановски

Готлиб – Крсте Господиновски

Карантин – Иван Андреевски

Живот во меур – Никола Дрвошанов и Натали Мекмехон

Девојката што паѓа – Владимир Лукаш

Организацијата на овој настан е на ДФРМ во партнерство со Кинотека, Вардар Филм и МКЦ, со поддршка на Агенција за филм, Министерството за Култура и Град Скопје.

*Фестивалот ќе се реализира согласно актуелниот протокол за организација на настани во затворен простор.

*Влезот на филмската програма е бесплатен со претходно подигнување на бесплатен протоколарен билет преку www.bileti.mkc.mk или билетарница на МКЦ.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Сомнително Лице“ театарска претстава од млади за млади

Денес, со почеток во 18:30 часот во Училиште за театар „Од игра до претстава“, ќе …