5 знаци на депресија на кои не обрнуваме внимание: Се потиснуваат и игнорираат

Депресијата е често, но сериозно нарушување на расположението.
Иако истражувачите сè уште ги проучуваат причините за депресијата, сегашните истражувања сугерираат дека депресијата е предизвикана од комбинација на генетски, биолошки, еколошки и психолошки фактори.
Некои луѓе можат да бидат депресивни и да не го знаат тоа. Иако познатите симптоми, како што се тагата или безнадежноста, лесно се препознаваат, други можеби се помалку очигледни. Подолу ќе „испитаме“ 5 навидум „невини“ симптоми, кои е важно да не ги игнорирате.

Промени во тежината и апетитот
Јадењето премногу или премалку храна може да укаже на депресија. Некои луѓе се свртуваат кон храна за удобност, додека други го губат апетитот или јадат помалку поради лошото расположение. Овие промени во внесот на храна може да предизвикаат едно лице да се здебели или изгуби на тежина.
Генетските фактори исто така може да играат улога. На пример, постои врска помеѓу вишокот телесни масти и зголеменото воспаление во телото. Ова, пак, може да игра улога во развојот или сериозноста на симптомите на депресија.


Промени во навиките за спиење
Постои силна врска помеѓу расположението и спиењето. Недостатокот на сон може да придонесе за депресија, а депресијата пак може да го отежне спиењето.
Научните истражувања сугерираат дека хроничниот недостаток на сон може да придонесе за депресија. Ова може да се должи на неврохемиски промени во мозокот. Меѓутоа, спиењето повеќе од вообичаено може да биде и знак дека некој може да биде депресивен.

Негативен самоговор
Негативниот самоговор е внатрешен дијалог кој е штетен и самокритичен. Многу луѓе со депресија доживуваат негативен разговор за себе и однапред избираат штетни, осудувачки мисли кон себе.
Иако постојат ограничени истражувања за долгорочните ефекти на негативниот самоговор, истражувањето покажало дека има штетни ефекти врз благосостојбата и когнитивното функционирање.


Замор
Чувството на премногу замор е многу чест симптом на депресија. Некои студии покажуваат дека над 90% од луѓето со депресија доживуваат замор.
Иако сите се чувствуваат уморни од време на време, луѓето кои имаат силен или постојан замор – особено ако е придружен со други симптоми – може да имаат недијагностицирана депресија.

Присилна среќа
Понекогаш недијагностицираната депресија се појавува како „депресија со насмевка“. Причината за ова е што луѓето кои ги кријат своите симптоми може да се трудат да изгледаат среќни кога се покрај други.
Сепак, може да биде тешко да се одржи оваа компулсивна среќа и позитивност. Со текот на времето, маската паѓа и се појавуваат знаци на тага, безнадежност или осаменост.


Може да се лекува
Дури и најтешките случаи може да се лекуваат. Депресијата обично се лекува со лекови, психотерапија или комбинација. Луѓето различно реагираат на антидепресивите и можеби е неопходно да се пробаат различни третмани додека не се најде вистинскиот за потребите на секој поединец.
Исто така, постојат многу различни видови на психотерапија, како што се когнитивна бихевиорална терапија или интерперсонална психотерапија. Пристапот што го користи терапевтот зависи од состојбата што се лекува и од обуката и искуството на терапевтот. Терапевтите исто така можат да комбинираат и приспособат елементи на различни пристапи.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се сеќаваме на истакнатиот македонски историчар на уметност и публицист Димитар Ќорнаков

Проф. д-р. Димитар Ќорнаков е роден во 1927 година во Стојаково, Гевгелиско. Тој беше македонски …