21 година без Маргита Стефановиќ – Маги од „ЕКВ“

Маргита Маги Стефановиќ, била родена во Белград на 1 април 1959 година. Таа била единствено дете на српскиот театарски и ТВ-режисер Славољуб Стефановиќ Раваси. Средното музичко училиште го завршила во класата со Иво Погорелиќ со кого земала приватни часови кај рускиот професор Тимикин. Како апсолутен слухист и, покрај Погорелиќ, најталентирана во класата, таа добила понуда да го продолжи образованието на московскиот конзерваториум. Сепак, таа ја одбила понудата и се определила да студира архитектура во Белград, а дипломирала во 1984 година. Како студент ја освоила третата награда на меѓународниот конкурс во Јапонија за својот труд на тема „Уредување на црногорското село Режевиќи”. Истовремено, таа била една од најталентираните класични пијанисти.

Пресвртот во музичката определба на Стефановиќ се случил по посетата на концертот на штотуку формираната група на Милан Младеновиќ „Катарина II“ во кино-салата „Топчидерска ѕвезда“. На 1 мај 1982 година, таа ги запознала членовите на групата „Електрични оргазам“, а преку нив и Милан Младеновиќ. Младеновиќ, фасциниран од нејзиниот талент и желбата за истражување, ја поканил да и се придружи на неговата група, а истовремено и купил синтисајзер на кој таа почнала да вежба. По враќањето од тримесечното патување низ Јужна Америка, Маргита Стефановиќ станала постојана членка на групата.


По распадот на „Екатарина Велика“ Стефановиќ продолжила да се занимава со музика. Кон крајот на 1994 година, со неколку белградски музичари, таа ја формирала групата „Курајбери“ која изведувала обработки на странски и домашни хитови по белградските клубови. Во 1995 година, таа ја формирала групата „EQV“ заедно со музичарот Владимир Стоиќ. Во тој период, таа продолжила да гостува и на албумите и на концертите на неколку југословенски групи, а одвреме-навреме свирела со групите „Глисерси“, „Зион банда“ и „Директори“. Кон крајот на 1990-тите, нејзината музичка активност опаѓала. Во 2022 година ја компонирала музиката за претставата на белградската режисерка Хајдана Балетиќ „Капутот на мртвиот човек“, што било нејзиното последно музичко дело.

Последните години од животот, Маргита Стефановиќ ги поминала во белградскиот Центар за сместување бездомници, а умрела на 18 септември 2002 година на белградската Инфективна клиника.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Стивен Санчез го промовираше деби албумот „Angel Face“

Стивен Кристофер Санчез е роден на 3 ноември 2002 година и е американски пејач и …