,Цртај на македонски јазик” – Групна изложба на млади автори

Изложбата ,,Цртај на мaкедонски јазик” e проект на ДЛУМ во кој учествуваат 10 млади автори кои активно се бават и истражуваат во различни медиуми на творење во визуелната уметност. Темата на оваа изложба е преку ликовните дела на младите уметници членови на ДЛУМ да се поттикне правилната употреба на македонскиот јазик во пишаната комуникација и да се стекне јазична писменост – граматички точно пишување интегрирано со развивање на ликовни уметнички искуства.

Со ликовната уметност како основен медиум преку кој се реализира овој проект ја насочуваме целта кон активирање на креативниот потенцијал на младите уметници во имагинативен пристап кон актуелната ситуација на многуте јазични, правописни и синтаксички грешки кои се јавуваат во тек на секојдневната комуникација на социјалните медиуми.


Авторите Марта Патлиџановска, Лусиана Ампева, Дорина Тенева, Ана Спасова, Ивана Самандова, Кристијан Јованоски, Озбек Ајваз, Драганчо Таневски, Славица Таневска и Дејвид Стоилковски ќе се претстават со нивните дела во просториите на Арт Хаб во ГТЦ ( Гратскиот трговски центар), во петок (22.09) со отварање на изложбата од 20 часот.

Проектот е поддржан од Министерство за култура


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Museum Mashup – Ноќ на културата во стар град во Охрид

Денес, со почеток во 20:00 часот ве покануваме на една невообичаена староградска вечер на културата, …